Američané mají nový shoe doping a chtějí svěťák

21. dubna 2018 09:23 - Praha

Padne světový rekord na maratónské distanci? Padne magická hranice dvou hodin na více než 42 kilometrech? Minimálně v jeden úspěch teď věří americký výrobce sportovního vybavení, jenž krátce před konáním rekordy opředeného London Marathonu vypustil na světlo světa svou novou botu vytištěnou tak říkajíc na tělo Kipchogemu a Farahovi. Právě ti by se měli blýsknout s inovovaným modelem, který slavil velké úspěchy už v loňském roce.

 

nike.com

Výrobce Nike plnil přední stránky běžeckých médií většinu loňského roku díky svému projektu Breaking2, v rámci něhož mělo dojít k prolomení časové hranice 2:00:00 hodin na maratónské distanci. Tento záměr se úplně nepovedl, přesto se ale Eliud Kipchoge s časem 2:00:25 stal nekorunovaným králem maratónu. Teď by se rád stal i tím korunovaným. Na nohou chce nést opět své rekordní boty, nyní ale ještě s dalšími úpravami. A ke Kipchogemu se připojí další hvězda vytrvalostního běhu Brit Mo Farah.

Nejdražší sportovní logo světa nakreslila studentka za 35 dolarů


Revoluční se má stát právě novinka Nike Zoom VaporFly 4% FlyPrint. Poslední sousloví označuje novou technologii trojdimenzionálního tisku svršku. Při ní se na sebe natavují vrstvy termoplastického polyuretanu do výsledné mřížkované struktury. Tím se u bot dosáhlo dalšího odlehčení o 11 gramů na konečných 169 při velikosti pánské 10. Strukturovaná mřížka plní na každém místě svršku jinou funkci. Někde je prioritou prodyšnost, jinde stabilita. Dalším velkým krokem směrem k rekordům, jak výrobce doufá, je minimalizace tření jednotlivých vláken o sebe. 3D tisk navíc umožňuje specifickému atletovi vytvořit botu přímo na míru.

Rekordy přinášející pokrokový svršek teď doplňuje technologii odzkoušenou už loni v italské Monze, kde „kouzelnou ingredienci" tvoří dlouho utajovaná, dnes patentovaná prohnutá destička z uhlíkových vláken vnořená do mezipodešve. Ta má jednak zajišťovat optimální míru pružení, jednak zajišťovat minimální časové ztráty při kontaktu boty s povrchem.

Kouzelné boty poznáte už od pohledu podle paty ostře prodloužené do jakési žraločí ploutve. Ta byla vyvinuta tak, aby minimalizovala zátěž achilovek a aerodynamicky maximálně odpovídala dopřednému pohybu. Nové barvy už jsou jen třešničkou na dortu. Designéři zvolili nevšední efekt přelívání a prolínání červené a zelené barvy, které mají imitovat přirozené tréninkové prostředí keňských běžců s rudou hlínou a zelenou trávou.

Co přinese vylepšený model, který měl už v loňském roce nápadně vysoké zastoupení mezi nejrychlejšími časy světa na dlouhých distancích? Nechme se překvapit. Tu nejzásadnější odpověď přinese už tuto neděli londýnský maratón.

kü, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.

Kalendář akcí

Kdykoliv duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce