Rubriky:

Biatlon

Česká biatlonistka nejkrásnější! Ale na Koukalovou zapomeňte. A co ještě ukázal průzkum?

12. července 2019 06:50 - Praha

Zaujala nejvíc. Česká biatlonistka se stala nepsanou královnou krásy v rámci průzkumu, do kterého se pustili v Británii. Ne, nejde o Gabrielu Koukalovou, jak by si mnozí mohli myslet, ale na pomyslný trůn usedla Eva Puskarčíková a s ní mezi muži Američan Lowell Bailey. Nešlo však jen o krásu, jak píší britská média.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Výzkumníci z univerzit v Exeteru a Bristolu neobjevili Ameriku, spíše se jen potvrdily známé skutečnosti ohledně souvislostí mezi atraktivitou a sportovní výkonností. U mužů a žen je to vnímáno podle očekávání jinak.

„Předchozí studie zjistily, že rychlejší cyklisté z Tour de France a nejlepší quaterbeci z NFL jsou jednoznačně přitažlivější, ale ženské sporty byly ignorovány," říká vedoucí vědecký pracovník a expert na chování živých tvorů Tim Fawcett z University of Exeter.

Eva Puskarčíková během štafetového závodu žen na MS v Östersundu.

Petr Slavík, Český biatlon

Proto odborníci z ostrovů sáhli k pro ně možná méně známému sportu, ale o to více si mohli ponechat odstup při zjišťování faktů. „Co platí pro muže, neplatí pro ženy," připomínají.

Výzkumníci požádali účastníky, aby hodnotili fotografie celkem 156 biatlonistů, účastníků minulého ročníku Světového poháru.

https://www.facebook.com/biatlon.cz/posts/2904405476268850

Zjistili podle očekávání, že mužští biatlonisté s lepšími kariérními výsledky byli ženami vnímáni i jako za fyzicky přitažlivější. Stejná asociace se však nevztahuje na to, jak muži berou na vědomí ženy ve sportu.

Výsledky podle vědců zapadají do teorie, že ženy preferují úspěšné a zdatné muže, protože jejich vytrvalost a schopnosti je od pradávných dob činily lepšími lovci a strůjci rodinných jistot. Prakticky žádné spojení však nebylo nalezeno mezi sportovní zdatností a fyzickou půvabem ve chvíli, kdy byli muži požádáni o hodnocení vzhledu žen-sportovkyň.

Biatlonová reprezentace (zleva): Markéta Davidová, Michal Šlesingr, Eva Puskarčíková, Tomáš Krupčík, Veronika Vítková a Michal Krčmář na archivním snímku před odletem na MS do švédského Östersundu.

Vlastimil Vacek, Právo

Jde údajně o první studii, která ukazuje rozdíl mezi tím, jak jsou muži a ženy vnímáni na základě úrovně úspěchu ve vybraném sportu.

"Tento rozdíl v pohlaví je dán evolučními teoriemi, založenými na myšlence, že v populacích předků to byli muži, kteří většinou obstarávali to hlavní, tedy lov," říká Fawcett.

Výzkum s triumfem Puskarčíkové, která se před nedávnem vdala za bývalého závodníka  Lukáše Kristejna, neunikl pozornosti webu biatlon.cz. "Jen škoda, že se u nás první nezeptali, bychom jim řekli rovnou, že české biatlonistky jsou nejkrásnější," komentoval facebookový profil webu prvenství Češky.

vap, Sport.cz

ČT sport MS Anterselva - vytrvalostní závod žen konec
20200218T14:15:00+0100
MS Anterselva - vytrvalostní závod žen
MS Anterselva - vytrvalostní závod žen
MS Anterselva - vytrvalostní závod žen
ČT sport MS Anterselva - vytrvalostní závod mužů zítra 14:15
20200219T14:15:00+0100
MS Anterselva - vytrvalostní závod mužů
MS Anterselva - vytrvalostní závod mužů
MS Anterselva - vytrvalostní závod mužů

Časová osa: Biatlon

Filtr článků - Biatlon


MS v biatlonu 2020

51. mistrovství světa v biatlonu se koná od 12. do 23. února 2020 v italském středisku Antholz-Anterselva. V areálu Südtirol Arena se uskuteční celkem 12 závodů, v nichž se představí Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Markéta Davidová, Eva Kristejn Puskarčíková, Lucie Charvátová a další čeští reprezentanti.