Krasobruslař Verner útočí na evropský titul

24. ledna 2007 17:41 - VARŠAVA

Český krasobruslař Tomáš Verner vyhrál na evropském šampionátu ve Varšavě krátký program. V polské metropoli po suverénním výkonu porazil i největšího favorita mužské soutěže Briana Jouberta z Francie, kterému se nevydařil čtverný toeloop a kvůli tomu přišel o body za kombinaci.

Dvacetiletý Verner nastoupil ke krátkému programu jako poslední ze všech 32 závodníků. Po Joubertově zaváhání se jeho jízda stala vrcholem odpoledního programu. Český reprezentant zahájil naprosto jistou kombinací trojitého flipu s trojitým toeloopem a vzápětí přidal neméně povedený axel a lutz. Koncentraci udržel i během dynamické krokové pasáže, která zvedala varšavské publikum ze sedadel.

Když dozněly poslední tóny hudebního doprovodu, ukázal Verner divákům gejzír radosti. Další výbuch nadšení pak přišel po oznámení známek, protože si o více než pět bodů vylepšil osobní rekord a o 1,38 bodu porazil i největšího favorita Jouberta.

Do volných jízd postoupil i Kaška

Francouzský krasobruslař ještě letos neprohrál a při absenci mistra světa Švýcara Stéphana Lambiela neměl mít ve Varšavě konkurenci. Nejistý výjezd ze čtverného toeloopu mu však zničil kombinaci a v krátkém programu takovou chybu není možné napravit. Stačilo to tak zatím na druhé místo.

Verner má náskok bezmála devíti bodů na průběžně čtvrtého Kevina van der Perrena z Belgie a po dvanácti letech od stříbra sportovní dvojice Radka Kovaříková, René Novotný může pro české krasobruslení znovu získat evropskou medaili. Své vítězství v krátkém programu však nepřeceňoval. "První místo nic neznamená. Znamená to jen, že jsem v poslední rozjížďce, a zítra se začne znova," řekl televizní stanici Eurosport.

Do čtvrtečních volných jízd postoupil i druhý český krasobruslař Pavel Kaška, který při své premiéře na velké seniorské mezinárodní akci obsadil v krátkém programu 21. místo. Sice se mu úplně nevydařila kombinace a upadl při trojitém flipu, ale s přehledem si zajistil pozici ve finálové čtyřiadvacítce.

Výsledky:
Muži - po krátkém programu:
1. Verner (ČR) 76,56 bodu, 2. Joubert (Fr.) 75,18, 3. Davydov (Běl.) 70,14, 4. Van der Perren (Belg.) 67,18, 5. Lutaj (Rus.) 66,97, 6. Preaubert (Fr.) 66,10, ...21. Kaška (ČR) 47,56.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Ostatní sporty

MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.