Florbalisté stříbro neobhájí, v semifinále MS nestačili Švédsku

STOCKHOLM

Čeští florbalisté neobhájí stříbrné medaile z minulého mistrovství světa. Po prohře v semifinále šampionátu 2:4 s pořádajícím Švédskem je v neděli v poledne čeká zápas o bronz se Švýcarskem, které ve druhém semifinále nestačilo na Finsko. Necelý týden po porážce hokejistů ve finále MS tak Švédové zbortili sen o zlatu druhému národnímu týmu.

Přestože kouč Zdeněk Skružný sliboval zaskočit soupeře aktivní hrou, na jeho svěřencích byla patrná nemalá nervozita. Český tým hrál proti mužstvu florbalových ikon v jejich výsostném domácím prostředí haly Globen a tíhu okamžiku neunesl. Češi hodně kazili, v první třetině se k ničemu nedostali, naopak sami třikrát inkasovali, a to rozhodlo.

Chyběly dvě vteřiny k tomu, aby vypršelo úvodních pět minut, když Švédové rozehráli standardní situaci, gólman Kafka špatně odhadl situaci a Quist snadno trefil odkrytý kout jeho branky. Zanedlouho Vesterlund tečoval před brankou Larssonovo nahození přes celé hřiště. Švédové získali klid, trenérka Landgrenová-Carestamová poslala na hřiště třetí útok a skoro okamžitě po příchodu na hřiště se přes Machalu prosadil Calebsson.

Snížili bratři Kožušníkové

Druhá obranná dvojice Garčar, Machala dostala i druhý gól ze hry a kouč Skružný ji stáhl. A až za vysokého vedení soupeře se konečně Češi osmělili. Zbylé dvě třetiny byli jasně lepší a zásluhou spolupráce bratří Kožušníků razantně snížili. Nejdřív Petr našel před brankou Pavlův připravený bekhend, pak si role vyměnili a Petr z ideální parkety trefil místo pod rukou náhradního gólmana Domeije. Pouhých 13 vteřin nato ale Jihde vrátil skóre na dvoubrankový rozdíl.

Po pár vteřinách třetí třetiny pak kapitán Švédů zvedal ruce znovu, ale Kafka fantastickým zákrokem vytáhl jeho ránu z brankové čáry na tyč. Vicemistři světa přikovali Švédy před jejich branku, ale Cepek a Petr Kožušník při svých šancích pohořeli na gólmanovi Domeijovi.

Přestože do Globenu přišlo skoro šest a půl tisíce diváků, v závěru měli větší podporu Češi. Když Zálesný sebral soupeři čistě míček a rozhodčí zastavil hru pro faul, pískala skoro celá hala, v níž drželi švédskému soupeři palce především Finové. Ve finále nechce hrát s dosud v historii neporaženými Švédy nikdo, ale přesto bude muset.

MS ve florbale - semifinále:
Švédsko - Česká republika 4:2 (3:0, 1:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 5. Quist (Jihde), 8. M. Larsson, 14. Calebsson (M. Olofsson), 38. Jihde (Hellgaard) - 33. Pavel Kožušník (Petr Kožušník), 38. Petr Kožušník (Pavel Kožušník). Rozhodčí: Baumgartner, Gläsi (oba Švýc.). Bez vyloučení. Diváci: 6398.
Švédsko: Domeij - Fischerström, Quist, M. Larsson, Lorendahl, od 13. navíc Kranberg, J. Olofsson - M. Svensson, Hellgaard, Jihde - Vesterlund, J. Gustafsson, Hedlund - od 13. navíc Djarlins, Calebsson, M. Olofsson. Trenérka: Landgrenová-Carestamová.
ČR: Kafka - Hanzlík, Jakůbek, Garčar, Machala, Folta, Brus - Pavel Kožušník, Cepek, Petr Kožušník - Ostřanský, Sikora, Zálesný - Freund, Richter, Skalík - od 36. navíc Sladký. Trenéři: Skružný, Zlatník a Tilander.
Finsko - Švýcarsko 5:2 (3:1, 0:1, 2:0)
Branky: 1. Mika Kohonen, 13. Järvi, 20. Lehtonen, 52. Mikko Kohonen, 59. Bollström - 16. Ch. Hofbauer, 22. Dysli.