Odvážný uprchlík slaví, vyhrál desátou etapu slavné Tour

Annecy

Francouzský cyklista Julian Alaphilippe vyhrál desátou etapu slavné Tour de France, když zúročil v triumf svůj únik z posledního stoupání. Do cíle horské etapy dlouhé 158,5 kilometru v Le Grand-Bornand dojel osamoceně. Belgičan Greg van Avermaet si upevnil vedení v průběžném pořadí. V úterý dojel čtvrtý, náskok před Britem Geraintem Thomasem zvýšil na 2:22 minuty.

Francouzský cyklista Julian Alaphilippe vyhrál první horskou etapu Tour de France.

Alaphilippe si užíval životního úspěchu. "Nemám slov. Myslím na rodinu, jsem šťastný, chci si to užít," vykládal po dojezdu v rozhovoru pro televizi Eurosport. "Chtěl jsem jít do úniku, jít po vítězství, ale nečekal jsem, že vyhraju," svěřil se.

Kapitán stáje Quick-Step přiznal, že byl dosavadním průběhem Tour ze svého pohledu trochu zklamaný. "V prvním týdnu to nešlo tak, jak jsme chtěli, byl jsem trochu zklamaný. Ale tohle vítězství je satisfakce," jásal cyklista.

Druhý dojel do cíle Španěl Jon Izaguirre z týmu Bahrajn-Merida, když dorazil s odstupem 1:34 minuty, třetí Estonec Rein Taaramäe ztratil 1:40. O čtyři sekundy za ním dojel Van Avermaet.

Náročné trasy v Alpách čekají cyklisty i v dalších dvou dnech. Ve středu je na programu 108,5 kilometru dlouhá etapa z lyžařského střediska v Albertville, do cíle v La Rosiére musejí cyklisté zdolat mimo jiné dvě stoupání nejvyšší kategorie.

Cyklistický etapový závod Tour de France - 10. etapa (Annecy - Le Grand-Bornand, 158,5 km):