Rubriky:

Cyklistika

LeMond: Letošní Tour by neměla mít vítěze

27. července 2007 11:00 - PRAHA

Trojnásobný vítěz Tour de France Greg LeMond vyslovil domněnku, že letošní ročník slavného závodu, jehož renomé se krčí ve stínu dopingových skandálů, by neměl mít vítěze. Americký cyklista, jenž ve Francii triumfoval na přelomu 80. a 90. let si každopádně nemyslí, že by aféry mohly vést až ke zrušení podniku s téměř stoletou tradicí.

„Přivítal bych, kdyby letošní Tour neměla vítěze. Po těch skandálech by to bylo symbolické,“ uvedl pro BBC historicky první Američan, který vyhrál Tour. Šestačtyřicetiletý rodák z kalifornského Lakewoodu nicméně věří, že existence slavného závodu ohrožena není. „Tour je událost s velkým U. Má za sebou ohromnou historii. Tour jednoduše skončit nemůže,“ doplnil.

Současné skandály podle LeMonda říkají mnohé o současném stavu cyklistiky. „Jsem velkým pesimistou, co se týká důvěryhodnosti cyklistiky. Pokaždé, když mám pocit, že se věci obracejí k lepšímu, přijde podobná rána,“ prohlásil.

Na letošní Tour měl pozitivní dopingový nález jeden z favoritů Alexander Vinokurov z Kazachstánu a Ital Cristian Moreni. Jejich týmy Astana, resp. Cofidis následně ukončily své působení v závodu. Ještě před startem Tour měl pozitivní nález Patrick Sinkewitz. Tým Rabobank navíc odvolal lídra průběžného pořadí Michaela Rasmussena z Dánska, který sice nebyl pozitivně testován, ale během přípravy opakovaně nehlásil místo svého pobytu, čímž porušil antidopingové předpisy.

Vyhazov dánského cyklisty ale podle LeMonda nebyl zcela férový. „Nepřistihli ho při dopingu. Vzali v úvahu jen jeho chování. Jenže stejným úhlem pohledu by se v tom případě měli dívat i na ostatní závodníky. Okolo mnohých se vznáší stín podezření, mnozí mají vazby na podezřelé lékaře. Přitom je ale nikdo netrestá,“ řekl LeMond, který v minulosti kvůli podezřelým kontaktům kritizoval i sedminásobného vítěze Tour Lance Armstronga.

Skandální 94. ročník Tour de France
KARIÉRARasmussen tvrdí, že nedopoval a jeho kariéra je v troskách
ODVOLÁNÍ LÍDRAVedoucí Rasmussen na Tour skončil, tým ho propustil
LANDISLandis se zastal Vinokurova a zaútočil na francouzskou laboratoř
MORENIItal Moreni byl na Tour pozitivně testován, Cofidis končí
NÁSILÍŠpanělskou část Tour de France provázely exploze
VINOKUROVVinokurov měl na Tour pozitivní test, Astana odstoupila
DOPINGDoping může vést k řadě zdravotních potíží, i ke smrti
SPONZORINGRabobank možná přehodnotí sponzoring cyklistiky

pn, Sport.cz

Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika