Rubriky:

Cyklistika

Contadorovi znovu hrozí trest za doping, cyklistická unie se odvolala

24. března 2011 12:45 - AIGLE

Dopingový případ španělského cyklisty Alberta Contadora bude řešit Mezinárodní sportovní soud (CAS) v Lausanne. Trojnásobný vítěz Tour de France měl během loňského triumfu na Tour pozitivní test na clenbuterol, ale národní svaz ho nepotrestal. Proti jeho očištění se dnes, v poslední možný den, odvolala Mezinárodní cyklistická unie (UCI). Contadorovi tak hrozí dvouletý zákaz činnosti, do verdiktu soudu nicméně může závodit.

 

ČTK/AP

Osmadvacetiletý Contador vždy popíral, že by dopoval. Svou obranu postavil na tom, že se mu zakázaný clenbuterol dostal do těla z masa, které mu dovezli přátelé ze Španělska. Španělský svaz mu nejprve zastavil činnost, ale pak uznal jeho odvolání a před měsícem Contadora od dopingového škraloupu očistil.

Mezinárodní cyklistická unie nicméně osvobozující verdikt kritizovala a dnes využila svého práva na odvolání. "Byl zproštěn viny po pozitivním testu na clenbuterol během soutěžního testu z 21. července 2010. Rozhodnutí odvolat se jsme učinili po důkladném rozboru dokumentace, kterou jsme obdrželi od španělského svazu," uvedla UCI v prohlášení.

Contador, hvězda stáje Saxo Bank, během procesu může závodit a pokračovat i na podniku Kolem Katalánska, na němž ve středu vyhrál královskou etapu a dostal se do čela průběžného pořadí. Pokud bude Contadorovi prokázána vina, přijde o titul šampiona loňského slavného závodu.

"Byl bych raději, kdyby se žádné odvolání nekonalo, nebo aby to bylo logičtější, ale když to musí být. Naprosto věřím svojí obhajobě i právníkům. Možná alespoň bude moje nevina díky tomuhle odvolání jasnější," citovala agentura Reuters Contadora v cíli čtvrté etapy Kolem Katalánska. "Měli (UCI) dost času na to, aby se seznámili se všemi dokumenty a jsem si jistý, že nikdy neviděli tak jasný případ," prohlásil.

Rozhodnutí do Tour de France nejspíš nepadne

Podle původních informací měl CAS případ rozhodnout do startu dalšího ročníku Tour de France 2. července, generální sekretář arbitráže Matthieu Reeb to však nevidí tak jistě. "Nechápu, proč UCI čekala s odvoláním do poslední chvíle. Ztratili jsme několik cenných týdnů," prohlásil. "Co jsem slyšel od jeho (Contadorových) právníků, chystají tvrdou obranu. Nemyslím si, že bychom rozhodli před koncem června," dodal.

Contador během své úspěšné kariéry vyhrál také zbývající dva z nejtěžších etapových závodů na světě Giro d'Italia i Vueltu, což se v minulosti povedlo jen čtyřem jiným cyklistům.

"Naši právníci měli v posledních týdnech spoustu práce. Naší politikou vždycky bylo, abychom ze svých řad vyloučili podvodníky a ochránili čestné jezdce. A tím nemyslím jen Contadorovu aféru," prohlásil šéf UCI Pat McQuaid.

Contadorův tábor podle všeho odvolání nepřekvapilo. "Jsme připraveni," hlásil cyklistův bratr a zároveň manažer Fran. Nedávno si také najali renomovaného belgického právníka Jeana-Louise Duponta, který je specialistou na sportovní právo a v roce 1995 pomohl fotbalistovi Jeanu-Marku Bosmanovi dosáhnout razantní změny přestupových pravidel.

Contador po únorovém osvobození zahájil sezonu závodem Kolem Algarve, kde skončil čtvrtý. O dva týdny později už vyhrál tříetapový podnik v Murcii. V květnu chce zaútočit na další vavříny na Giru d'Italia, na němž triumfoval v roce 2008 ještě v barvách týmu Astana.

Světová antidopingová agentura (WADA) má nyní ještě tři týdny čas na rozhodnutí, zda se k odvolání UCI připojí.

ČTK

Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika