Na Tour triumfoval opět Nor. Voecklerův náskok se ztenčil, Kreuziger na nejlepší neměl

20. července 2011 17:14 - PINEROLO

Už čtvrté norské vítězství zažila letošní cyklistická Tour de France. Sedmnáctou etapu z Gap do italského Pinerola s vražedným stoupáním do alpského střediska Sestriére vyhrál Edvald Boasson Hagen, který si připsal druhý etapový triumf. Favorité se navzájem hlídali, v závěrečném sjezdu však ztratil vedoucí domácí závodník Thomas Voeckler, na něhož se dotáhl Australan Cadel Evans na rozdíl minuty a osmnácti sekund.

 

Reuters

Český jezdec Roman Kreuziger dojel do cíle na 58. místě s odstupem více než 12 a půl minuty za vítězem. Celkově mu patří 113. pozice, na Voecklera ztrácí přes dvě hodiny.

Na 179 kilometrů dlouhé trati z Gapu do italského Pinerola se cyklisté vypravili do Alp a poprvé a naposledy letos opustili francouzské území. Po horských silnicích vystoupali ve známém zimním středisku Sestriére až do výšky 2035 metrů nad mořem.

Právě tam pod vrcholem unikl ze skupiny 14 uprchlíků Španěl Ruben Perez Moreno a vypracoval si více než minutový náskok, posléze byl však dostižen. V čele ho vystřídal Boasson Hagen a s náskokem 40 vteřin před Nizozemcem Baukem Mollemou si dojel pro druhé etapové prvenství v letošním ročníku. Třetí skončil domácí Sandy Casar.

Peloton v závěru zrychlil a začal smazávat ztrátu, protože někteří jezdci vpředu mohli zaútočit na místa v elitní desítce průběžného pořadí. Voeckler si hlídal nástupy obhájce titulu Alberta Contadora i bratří Schlecků, ale ve sjezdu pak chyboval, vyjel mimo silnici, a než se na ni vrátil, ztratil téměř půl minuty. Vede tak o minutu a 18 sekund před Cadelem Evansem.

Voeckler byl nervózní

Voeckler přisoudil sjezdařské zaváhání nervozitě. "Kdybych byl klidnější, tak bych neztratil čas a skončil mezi favority. Možná jsem byl až příliš ambiciózní. Včera jsem se naučil něco o svých limitech. Dneska jsem objevil ty na svazích," uvedl lídr domácího týmu Europcar.

V Alpách stráví cyklisté ještě dva dny. Ve čtvrtek i v pátek budou muset zdolat proslulý vrchol Col du Galibier (2645 m), který v minulých dnech pokryl sníh.

Před další etapou v horách Voeckler nijak nehýřil sebevědomím. "Moje stoupání bylo dobré, ale nevím, zda to bude stačit na zítřek. Je přece jen velký rozdíl mezi šesti a pětatřiceti kilometry do kopce," dodal dvaatřicetiletý Francouz.

Vítěz etapy Boasson Hagen byl i v úterý mezi nejlepšími, dojel druhý. "Už včera jsem byl velmi blízko, takže dnes jsem moc toužil dojet do cíle jako první. Na tuhle etapu jsem dokonce myslel během tréninku před několika dny a teď jsem ji vyhrál," radoval se po závodě norský jezdec.

Ocenil i výkony krajana Hushovda, který taktéž vyhrál dvě etapy a několik dnů strávil ve žlutém trikotu. "Prožívám parádní Tour a podobně jako Thor jsem se dokázal dostat do správných úniků. Myslím, že oba Norové v tomto závodě jsou v opravdu dobré formě. Jsme možná jenom dva, ale už máme čtyři etapová vítězství," vyzdvihl čtyřiadvacetiletý jezdec britské stáje Sky.

Tour de France, cyklistický závod - 17. etapa: Gap - Pinerolo/It. (179 km):
1. Boasson Hagen (Nor.) 4:18:00, 2. Mollema (Niz.) -40, 3. Casar, 4. El Fares, 5. Sylvain Chavanel (všichni Fr.) všichni -50, 6. Fofonov (Kaz.), 7. Paterski (Pol.), 8. Muravjev (Kaz.) všichni -1:10, 9. Hivert (Fr.) -1:15, 10. Božič (Slovin.) -2:20, ...58. Kreuziger (ČR) -12:36.
Průběžné pořadí:
1. Voeckler (Fr.) 73:23:49, 2. Evans (Austr.) -1:18, 3. F. Schleck -1:22, 4. A. Schleck (oba Luc.) -2:36, 5. S. Sánchez -2:59, 6. Contador (oba Šp.) -3:15, 7. Cunego -3:34, 8. Basso (oba It.) -3:49, 9. Danielson (USA) -6:04, 10. Uran (Kol.) -7:36, ...113. Kreuziger -2:02:42.
ČTK, Sport.cz

Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Patička stránky: