Vuelta má po roce opět španělského vítěze, vyhrál Cobo

Španěl Juan José Cobo se stal vítězem cyklistické Vuelty. V dnešní závěrečné etapě v Madridu, v které triumfoval Slovák Peter Sagan, udržel třináctivteřinový náskok před Britem Christopherem Froomem a zaznamenal největší úspěch v kariéře.

Fanoušek žene španělského cyklistu Juana Josého Coba

Třicetiletý Cobo jel v červeném trikotu po triumfu v 15. etapě, kdy z čela průběžného pořadí sesadil Brita Bradleyho Wigginse. Španělsko slaví vítěze domácího závodu po roční pauze, loni vyhrál Ital Vincenzo Nibali, který letos skončil na sedmém místě. Předtím Vueltu vyhráli Alberto Contador a Alejandro Valverde.

Sagan si v neděli v Madridu po 94 km dojel pro třetí letošní úspěch na Vueltě. Jednadvacetiletý Slovák, který ovládl také šestou a dvanáctou etapu, ve finiši porazil dvojici italských spurtérů Daniele Bennati, Alessandro Petacchi. Cobo dojel do cíle ve stejném čase jako vítěz na 20. místě, hned za Froomem.

Vrchařskou soutěž vyhrál počtvrté za sebou Francouz David Moncoutié. Lepší byl v historii španělského závodu pouze José Luis Laguía, který toto hodnocení ovládl v letech 1981 až 1983 a pak ještě v letech 1985 a 1986. V bodovací soutěži spurtérů triumfoval Nizozemec Bauke Mollema.

"Cítil bych se jako podvodník. Měl jsem šanci v horách," řekl Froome. "Na Tour de France také neútočíte na Champs-Élysées na lídra a totéž platí pro Vueltu," řekl britský jezdec, kterého ocenil i Cobo. "Chci týmu Sky (Froomeho stáj) veřejně poděkovat, že to na poslední chvíli nezkoušeli," řekl Cobo. "Měl jsem strach, ale když jsem viděl, že neútočí, ulevilo se mi," dodal.

Vuelta- závěrečná 21. etapa: Circuito del Jarama - Madrid (94,2 km):
1. Sagan (SR) 2:20:59, 2. Bennati, 3. Petacchi (oba It.), 4. Degenkolb (Něm.), 5. Maes (Belg.), 6. Ligthart (Niz.), 7. Sutton (Austr.), 8. De Kort, 9. Mollema (oba Niz.), 10. Reynes (Šp.) všichni stejný čas.
Konečné pořadí (červený trikot): 1. Cobo (Šp.) 84:59:31, 2. Froome -13, 3. Wiggins (oba Brit.) -1:39, 4. Mollema -2:03, 5. Meňšov (Rus.) -3:48, 6. Monfort (Belg.) -4:13, 7. Nibali (It.) -4:31, 8. Van den Broeck (Belg.) -4:45, 9. Moreno -5:20, 10. Nieve (oba Šp.) -5:33.
Bodovací soutěž (zelený trikot): 1. Mollema 122 b., 2. J. Rodríguez (Šp.) 115, 3. Bennati 101.
Vrchařská soutěž (puntíkovaný trikot): 1. Moncoutié (Fr.) 63 b., 2. Montaguti (It.) 56, 3. Cobo 42.
Kombinace (bílý trikot): 1. Cobo 9 b., 2. Froome 16, 3. Mollema 17.
Týmy: 1. Geox-TMC 254:32:28, 2. Leopard Trek -10:19, 3. Euskaltel-Euskadi -16:44.