Belgičan Merlier věnoval etapový vavřín na Giru zesnulému krajanovi, vede dál Ganna

Belgický cyklista Tim Merlier vyhrál v hromadném spurtu druhou etapu Gira d'Italia a svůj premiérový triumf v závodě Grand Tours věnoval krajanovi Wouteru Weyladtovi, který přesně před deseti lety zemřel při Giru na následky zranění z pádu. Růžový dres lídra uhájil vítěz úvodní časovky Filippo Ganna z Itálie.

Italský cyklista Filippo Ganna je v čele Gira d'Italia i po druhé etapě

Jezdec stáje Alpecin-Fenix v závěrečním sprintu 179 kilometrů dlouhé rovinaté trasy ze Stupinigi do Novary porazil domácí spurterské hvězdy Giacoma Nizzola a Eliu Vivianiho. Čtvrtý dnes dojel nizozemský cyklista Dylan Gronewegen, jenž se do pelotonu vrátil po odpykání devítiměsíčního trestu za zavinění těžkého pádu krajana Fabia Jakobsena v závodě Kolem Polska.

Osmadvacetiletý Merlier navázal na Tima Wellense, který na Giru získal před třemi lety etapový vavřín jako poslední Belgičan. Na sprinterský úspěch čekali belgičtí cyklisté od roku 2010, kdy triumfoval Weylandt. O rok později utrpěl smrtelná zranění při pádu ve sjezdu z Passo del Bocco.

Ganna dnes dojel v hlavním balíku na 20. místě a v celkovém pořadí získal další tři sekundy na druhého krajana Edoarda Affiniho. Před třetí etapou má náskok 13 sekund.

Jediný český cyklista ve startovním poli letošního Gira Jan Hirt dojel v hlavním pelotonu na 129. místě ve stejném čase jako vítěz.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 2. etapa: Stupinigi - Novara (179 km):