Patnáctou etapu Gira vyhrál belgický časovkář Campenaerts

Gorizia

Patnáctou etapu cyklistického Gira d'Italia vyhrál po úniku belgický časovkář Victor Campenaerts a připsal si první triumf na Grand Tour. Lídr Egan Bernal z Kolumbie dojel stejně jako další favorité v hlavním poli s více než sedmnáctiminutovým odstupem.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Patnáctou etapu Gira d'Italia vyhrál Victor CampenaertsVideo: sntv

O vítězství ve 147 km dlouhé etapě s několika méně náročnými stoupáními se podle očekávání rozhodovalo mezi závodníky bez ambicí na celkové prvenství. V deštivém závěru ve městě Gorizia na italsko-slovinské hranici porazil Campenaerts ve dvoučlenném spurtu Nizozemce Oscara Riesebeeka a připsal si další úspěch své kariéry.

Devětadvacetiletý světový rekordman v hodinovce ke zlatým medailím z ME v časovce a bronzu z MS přidal první vyhranou etapu na jednom z nejvýznamnějších světových závodů. Zároveň se postaral už o třetí triumf svého týmu Qhubeka-ASSOS na letošním Giru.

Favorité se den před pondělní královskou etapou nikam nehnali a do cíle dorazili v relativně poklidném tempu s odstupem 17:21 na vítěze. Bernal tak stále vede o 1:33 minuty před Britem Simonem Yatesem.

Hned v úvodu etapy se na rovném úseku ve vysoké rychlosti stala hromadná nehoda, po níž skončilo na zemi mnoho cyklistů. Organizátoři zhruba na 20 minut etapu zastavili, aby mohli být jezdci ošetřeni. Po restartu už nicméně nepokračoval šestý muž průběžného pořadí Emanuel Buchmann z Německa, jenž odstoupil se zraněními v obličeji.

V pondělí je na programu v Dolomitech nejtěžší etapa letošního Gira. Na 212 kilometrech čekají cyklisty dvě vrchařské prémie první a jedna nejtěžší kategorie na Passo Pordoi do výšky 2236 metrů. Cíl je ve slavném zimním středisku Cortina d'Ampezzo.