Asociace cyklistů žádá u soudu po nepozorné divačce z Tour symbolické odškodné

13. října 2021 13:12 - Brest

Asociace profesionálních cyklistů (CPA) požaduje od nepozorné fanynky, která při letošní Tour de France způsobila hromadný pád, symbolické odškodné ve výši jednoho eura a větší respekt. Uvedl to prezident sdružení Gianni Bugno před čtvrtečním projednáváním incidentu z 26. června před soudem v Brestu.

sntv, sntv

"Jsme si jistí, že divačka nikomu nechtěla uškodit, svojí nepozorností ale ohrozila zdraví a sezonu řady našich členů. Námi požadované odškodnění nevynahradí zlomeniny obou rukou Marca Solera ani následky, které to mělo pro Tonyho Martina a další jezdce, kteří skončili na zemi, má ale symbolickou hodnotu," uvedl Bugno.

Třicetiletá Francouzka v úvodní etapě Tour neopatrně vystrčila do cesty pelotonu ceduli se vzkazem, když se s ní točila za projíždějící televizní kamerou. Do trčícího kartonu vrazil ve vysoké rychlosti německý cyklista Tony Martin a způsobil nechtěně pád dalších šesti desítek kolegů. Někteří z nich museli Tour hned první den vzdát.

Nepozorná fanynka způsobila hromadný karambol na Tour de France

Divačka se po několika dnech od incidentu sama přihlásila policii a nejprve byla obviněna z úmyslného obecného ohrožení. Zástupci Tour de France ale žalobu stáhli. Na přání účastníků závodu pak na ni počátkem července podala trestní oznámení CPA.

Hotovo. Tadej Pogačar vyhrál jako první slovinský cyklista klasiku Kolem Lombardie.

Marco Alpozzi, ČTK/AP

"Škody, které jezdci utrpěli, jsou fyzické, morální a ekonomické," pokračoval Bugno, bývalý italský profesionální cyklista. "Sportovec se mnoho měsíců připravuje na Grand Tour a je nepřijatelné, že všechna jeho práce, ale i jeho rodiny, spolupracovníků a týmu, přijde vniveč v jediném okamžiku počínáním někoho, kdo se snaží zviditelnit na akci, aniž by byl jejím hlavním aktérem," řekl Bugno. Záběry "fanynky ve žlutém" obletěly svět a podle Bugna by měly být varováním, aby se podobné incidenty neopakovaly.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.