Rubriky:

Cyklistika

Dlask: Pořád nepatřím do starého železa

9. ledna 2006 10:03

Pro pátý titul mistra republiky si v neděli v Podbořanech dojel cyklokrosař Petr Dlask. Do závodu nastupoval jako favorit, na promrzlé trati si ale zcela nevěřil. "Uvědomoval jsem si, že někteří mlaďasové budou na tomhle povrchu hodně rychlí. Já se svou dvoumetrovou postavou zrovna ve výhodě nejsem," říká devětadvacetiletý závodník v rozhovoru pro Právo.

Na start mistrovství republiky jste nastupoval jako jednoznačný favorit. Čekal jste něco jiného než titul?
Říkal jsem si, že bych asi měl vyhrát, ale zároveň jsem si uvědomoval, že někteří mlaďasové budou na tomhle povrchu hodně rychlí. Já se svou dvoumetrovou postavou zrovna ve výhodě nejsem. Na druhou stranu si troufám tvrdit, že už jsem za ta léta vyzrál a dokážu jezdit víc hlavou. Nepřepálit začátek, neudělat zbytečnou chybu, zvolit ideální stopu. To jsou věci, které si člověk musí hlídat. A taky je to i o štěstí.

Jak jste si užil atmosféru při závodě?
Byla fantastická. Děkuju svému fan clubu i ostatním lidem, jakou tady vytvořili nádhernou kulisu. Byl to parádní mistrák, Ausbuherové to tady udělali moc pěkně.

Byli u trati i rodinní příslušníci?
Jasně. Manželka, rodiče, tchán s tchýní, jen osmiměsíční dceru Vandu jsme nechali u prababičky. Všichni se mnou cyklokros hrozně prožívají, jezdí po závodech a jsem rád, když je můžu takhle potěšit.

V sezóně vám zatím skoro všechno vychází...
Nerad bych to zakřiknul. Vyčistil jsem si hlavu, v týmu Empella jsem byl prakticky sám svým pánem. Hodně úspěchů přináší spolupráce s trenérem Vojtou Červínkem. Chtěl jsem ostatním dokázat, že i když se mi blíží třicítka, nepatřím do starého železa.

Mistrovství světa v Nizozemsku je za tři týdny. Chcete medaili?
Doufám, že se o ní budu schopen prát. V sezóně se utvrzuju v tom, že jsem zase schopen bojovat s nejlepšími a třeba i dělat závod. Hlavně se musím udržet v klidu psychicky a potřebuju zůstat zdravý.

Jak to vypadá s vaším angažmá v elitní belgické stáji Fidea? Prozatím nejezdíte v jejím dresu?
Protože tam oficiálně jdu až od února a nestihl se zaregistrovat přestup. Proto jsem měl dres jejich farmářského týmu AVB. Dostal jsem smlouvu na příští dvě sezóny a jsem rád, že jsme se dohodli. Určitě k tomu pomohly moje výsledky, protože za mnou přišli sami. Nabídli mi tam na naše poměry hodně slušné podmínky. Potkám se tam s Belgičany Verveckenem nebo Wellensem a jezdí tam i Zdeněk Štybar, který mi pomáhal při jednání.

Jan Krůta, Sport.cz, Právo

Časová osa: Cyklistika

Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.