Basso vyhrál poprvé v kariéře Giro d'Italia

MILÁN

Italský cyklista Ivan Basso vyhrál poprvé v kariéře slavný závod Giro d'Italia. Člen týmu CSC podle očekávání udržel svůj náskok v čele průběžného pořadí i v závěrečné etapě s cílem v Miláně a po třech týdnech závodění vyhrál celkově o více než devět minut. Triumf v 21. etapě získal Němec Robert Förster, Basso dojel v hlavním poli a Gutierreze ze Španělska porazil celkově o málo vídaných 9:18 minuty.

Osmadvacetiletý kapitán stáje CSC Basso triumfem na 89. ročníku Gira potvrdil, že bude hlavním kandidátem i na úspěch ve Francii, kde v minulých letech obsadil třetí a druhé místo. Na Giru letos jel i další adept na vítězství v Tour de France Jan Ullrich, jenž však v závěru týdne své snažení v Itálii vzdal.

Mistr světa do 23 let z roku 1998 Basso potvrdil svůj celkový triumf třemi etapovými výhrami, tu poslední zaznamenal v sobotu. Díky němu tak trvá série domácích vítězů Gira: naposledy připravil italské cyklisty o růžový trikot v Miláně před deseti lety Rus Pavel Tonkov.

"Je to nádherný, šťastný den. O tomhle jsem snil už jako dítě," uvedl po dojezdu Basso, jenž deklasoval své soupeře v kopcích a silný byl i v jízdě proti chronometru. Dařilo se mu i v osobním životě - v pátek jeho manželka přivedla na svět druhého potomka, jemuž šťastný otec věnoval sobotní triumf.

Do cíle v Miláně dojeli i oba čeští jezdci, kteří se před třemi týdny vydali na start. Při své osmé účasti na Giru obsadil Pavel Padrnos celkově 67. místo, talentovaný František Raboň byl při své premiéře na náročném závodu klasifikován na 147. pozici.

Giro d´Italia - 21. etapa (140 km):
1. Förster (Něm.) 3:56:03, 2. Richeze (Arg.), 3. Pollack (Něm.), 4. Bettini (It.), 5. Duque (Kol.), 6. Rigotto (It.), 7. Krivcov (Ukr.), 8. Krauss (Něm.), 9. Dion (Fr.), 10. De Kort (Niz.), ...71. Raboň všichni stejný čas, 95. Padrnos (oba ČR) -23.
Konečné pořadí:
1. Basso (It.) 91:33:36, 2. J. E. Gutierrez (Šp.) -9:18, 3. Simoni -11:59, 4. Cunego -18:16, 5. Savoldelli (všichni It.) -19:22, 6. Casar (Fr.) -23:53, 7. Garate (Šp.) -24:26, 8. Pellizotti (It.) -25:57, 9. Peňa (Kol.) -26:27, 10. Vila (Šp.) -27:34, ...67. Padrnos -2:19:55, 147. Raboň -4:08:16.