První etapu Tour vyhrál ve spurtu Francouz Casper

ŠTRASBURK

Domácí cyklista Jimmy Casper vyhrál první hromadný spurt letošní Tour de France. V nedělní úvodní etapě se startem i cílem ve Štrasburku porazil Australana Robbieho McEwena a Němce Erika Zabela. Vítěz prologu Thor Hushovd proťal cílovou pásku jako devátý, přišel o žlutý trikot a navíc si ošklivě poranil pravou paži.

Norský cyklista si během spurtu roztrhl paži nad loktem o předmět, který přes bariéru držel jeden z diváků. Za cílem mu museli lékaři ošetřit velmi silně krvácející ránu a z etapy pak odjel v sanitce. Podle lékaře závodu by však měl být schopen v Tour pokračovat.

O žlutý trikot ho připravil dnes třiadvacátý Američan George Hincapie, který se do čela průběžného pořadí dostal díky bonifikaci za třetí místo ve třetí rychlostní prémii. Jeden z lídrů stáje Discovery Channel, za niž jezdí i český cyklista Pavel Padrnos, má před Hushovdem dvouvteřinový náskok. Padrnos dojel v hlavním poli na 123. místě.

Osmadvacetiletý Casper v cíli 184,5 kilometru dlouhé etapy, která se jela i po německém území, porazil renomované spurtéry. McEwen na letošním Giru d'Italia vyhrál tři etapy, Zabel na Tour v letech 1996 až 2001 získal rekordních šest zelených trikotů za sebou.

V pondělí je na programu druhá nejdelší etapa letošního ročníku slavného závodu, na němž kvůli dopingovému podezření chybí řada favoritů. Prořídlý peloton musí zvládnout 228,5 kilometru z Obernai nedaleko Štrasburku do lucemburského Esch-sur-Alzette.