Průběh expedice poprvé živě na obrazovce

4. června 2010 18:26 - PRAHA

Historický průlom, alespoň co se českých televizí týká, chystá česká expedice Double Gasherbrum. Při výstupu na Gasherbrum II by totiž měla živě vstupovat do vysílání České televize a doslova „z první ruky“ informovat diváky o průběhu expedice.

 

PRÁVO/Dorian Hanuš

I proto je členem expedice sportovní redaktor a moderátor sportovních zpráv Stanislav Bartůšek. „Hlavním úkolem zprostředkovat živé vstupy z výškových táborů. Pokud se to povede, bude to v českých televizích přelomové. Chtěli bychom, aby si diváci otevřeli okno do výšek Karákoramu. Aby viděli, jak se čeští horolezci pohybují ve výškách sedmi kilometrů,“ líčil zkušený televizní redaktor a zapálený sportovec v jedné osobě před odletem do Asie.

V plánu expedice jsou živé vstupy ze základního tábora, předsunutého základního tábora a postupně z výškových táborů až do výšky 7000 metrů. „Pak je ideální scénář, že chlapci vyrazí na vrchol, vrátí se a ještě ten den budou vysílány záběry z vrcholu,“ líčil Bartůšek.

Spojení v éře moderních technologií zajišťuje tzv. bigan. K zařízení pracujícího na principu satelitního telefonu s možností přenosu dat lze připojit buď přímo kameru, nebo skrz něj poslat zpracované obrázky z notebooku. „Srovnání s historií je v tomto ohledu vysloveně vtipné. Moc dobře si vzpomínám, jak jsme v roce 1994 vezli s Josefem Rakoncajem kvůli televiznímu přenosu několik tun materiálu včetně pětimetrového satelitu. Dneska vlastně vezeme dvě krabičky...,“ doplnil se smíchem Radek Jaroš.

pn, Sport.cz