Triumf v rozstřelu vynesl golfistovi Haasovi 11,4 miliónu dolarů

Americkému golfistovi Billu Haasovi vynesl víkendový turnaj Tour Championship v Atlantě 11,4 miliónu dolarů. V přepočtu zhruba 211 miliónů korun získal za triumf ve finálovém klání FedEx Cupu a celkové vítězství v této celoroční soutěži PGA Tour. O štědrý bonus se utkal s krajanem Hunterem Mahanem v rozstřelu, který dospěl k rozuzlení až na třetí dodatečné jamce.

Bill Haas s trofejí pro vítěze.

Za samotný triumf v turnaji pro třicítku nejlepších hráčů FedEx Cupu získal Haas 1,4 miliónu dolarů, pro celkového vítěze byla připravena desetimiliónová prémie. V historii golfu se dodatečné play off o více peněz dosud nehrálo.

Devětadvacetiletý Haas neměl po svém třetím turnajovém prvenství slov, zvlášť poté, co se na druhé jamce rozstřelu zachránil v bitvě o všechno skvělým odehráním míčku napůl ponořeného ve vodě. V postavení s jednou nohou ve vodní překážce Haas skvěle poslal míček na green, kde dovršil stejně jako Mahan par a vynutil si třetí prodloužení.

Za víkend vydělal víc než jeho otec za celou kariéru

"Neuvěřitelné, absolutně neuvěřitelné. Jsem nesmírně šťastný," rozplýval se Haas. Úspěšným patem do paru na závěrečné jamce vydělal za jediný víkend víc než za celou kariéru jeho přihlížející otec Jay, vítěz devíti turnajů. "Třásly se mi ruce. Ta jamka se mi zdála být dvanáct stop daleko (3,6 metru), přitom byla tak čtyři stopy (1,2)," popsal pocity před vítězným úderem.

Oba rivalové odehráli ve čtyřdenní soutěži 272 ran (osm pod par), o třetí místo se s jedním úderem navíc podělili světová jednička Luke Donald z Anglie, Korejec Čche Kjong-ču a Australan Aaron Baddeley.

Dosavadní lídr FedEx Cupu Webb Simpson potřeboval při Haasově triumfu k celkovému prvenství skončit do 18. místa, ale obsadil 22. pozici, ještě těsněji unikla desetimiliónová prémie Donaldovi, jemuž by bývalo stačilo, kdyby se o třetí místo s nikým nedělil. Před finálovým turnajem byl čtvrtý, zatímco Haas až pětadvacátý. "Přišlo to nečekaně. Nevím, kolikrát bych musel hovořit štěstí. Tolik věcí se muselo přihodit, abych vyhrál, a ono se to všechno stalo," řekl Haas.