Neumannová doběhla na klasické desítce čtvrtá

KUUSAMO

Dvě sekundy od medaile zůstala lyžařka Kateřina Neumannová v nedělním závodu na 10 kilometrů klasicky ve finském Kuusamu. Česká běžkyně, jež je takřka neporazitelná ve volné technice, skončila čtvrtá těsně za Estonkou Kristinou Šmigunovou. Z vítězství se radovala domácí Finka Virpi Kuitunenová, druhá žena sobotního sprintu.

Kateřina Neumannová

Kuitunenová se usadila v čele závodu od prvního mezičasu a pak už se jen vzdalovala svým soupeřkám. Druhou Norku Marit Björgenovou, vedoucí ženu seriálu, porazila v těžkých podmínkách na mokrém sněhu a ve třech stupních nad nulou o plných 44 sekund.

Norská obhájkyně celkového prvenství byla ve všech čtyřech závodech nové sezóny na stupních vítězů a na kontě už má 300 bodů, Neumannová zůstala čtvrtá.

Česká závodnice se pohybovala na průběžné medailové pozici jen jednou, a to na třetím kilometru, kde byla třetí. Ve finiši sice předstihla Norku Vibeke Skofterudovou, ale o medaili připravila třiatřicetiletou českou běžkyni a vítězku úvodního distančního závodu ve švédském Gällivare drtivým závěrem olympijská vítězka na této trati Šmigunová.

Z kvarteta českých reprezentantek bodovala také Kamila Rajdlová díky 24. místu, Heleně Erbenové třicítka nejlepších utekla o tři příčky. Kateřina Smutná, jež od této sezóny reprezentuje Rakousko, skončila sedmnáctá.

Výsledky - 10 km klasicky:
1. Kuitunenová (Fin.) 28:01,2 min., 2. Björgenová (Nor.) -44,1, 3. Šmigunová (Est.) -49,2, 4. Neumannová (ČR) -51,3, 5. Skofterudová (Nor.) -57,7, 6. Ševčenková (Ukr.) -1:03,2, 7. Majdičová (Slovin.) -1:07,9, 8. Saarinenová (Fin.) -1:11,7, 9. Bjerkreimová Nilsenová a Pedersenová (obě Nor.) obě -1:16,0, ...24. Rajdlová -2:09,0, 33. Erbenová -2:26,9, 69. Nývltová (všechny ČR) -3:55,3.