Biatlonista Holubec skončil dvanáctý ve sprintu v Hochfilzenu

HOCHFILZEN

Biatlonista Tomáš Holubec dosáhl v pátečním sprintu na deset kilometrů v rakouském Hochfilzenu druhého nejlepšího umístění v závodě Světového poháru v kariéře. Dvaatřicetiletý reprezentant skončil dvanáctý a jako jediný z šesti českých závodníků bodoval. Vyhrál Nor Emil Hegle Svendsen, který ovládl oba dosavadní sprinty v sezóně.

Holubec na dvou střeleckých položkách ani jednou nechyboval a do cíle doběhl o necelou minutu za vítězným Svendsenem. Český reprezentant se o 12. místo podělil s legendárním Norem Ole Einarem Björndalenem, vítězem loňského Světového poháru, jenž musel absolvovat dvakrát trestný okruh.

Lepšího umístění dosáhl Holubec pouze před čtyřmi lety ve sprintu na světovém šampionátu v německém Oberhofu, kde byl jedenáctý. "Jsem opravdu moc rád, na takový výsledek jsem dlouho čekal," pochvaloval si český závodník na oficiálních webových stránkách biatlonového svazu.

Ve finiši získávám, raduje se Holubec

Po druhé střelbě byl Holubec až osmnáctý, ale závěr zvládl ve vysokém tempu a nakonec mu do elitní desítky chybělo jen šest desetin. "To mě mrzí, protože nejlepších deset jde na pódium. Ve finiši neztrácím, ale získávám. To se mi v minulosti nestávalo," poznamenal Holubec, který vyzdvihl spolupráci s trenérem Ondřejem Rybářem.

Dnešní závod byl loterií při výběru a mazání lyží, protože trať pokrývalo několik druhů sněhu. "Myslím, že máza se nám povedla. Byl jsem moc spokojen. Kluci na tom byli ale opačně. Proto si myslím, že jejich výkon byl poznamenán výběrem, nebo kvalitou lyží na tyto specifické podmínky," mínil Holubec.

Svendsen navázal na týden starý triumf z Östersundu a v čele průběžného pořadí SP má třicetibodový náskok před Polákem Tomaszem Sikorou. Druhý dnes skončil Rus Ivan Čerezov a třetí byl další Nor Alexander Os.

Do sobotního stíhacího závodu se vedle Holubce kvalifikovali ještě Zdeněk Vítek (51.), Roman Dostál (54.) a Michal Šlesingr (55.). "Postoupili čtyři kluci ze šesti, to je slušné. Spokojen ale jsem jenom s Tomášem. Mrzí mě Zdeňkův výpadek ve stojce. Závod měl výtečně rozběhnutý, ale tři chyby ho vyloučily z boje o první desítku," litoval kouč Vlastimil Vávra.

Světový pohár v biatlonu - 10 km:
1. Svendsen (Nor.) 26:08,1 (0 tr. okruhů), 2. Čerezov (Rus.) -26,3 (1), 3. Os (Nor.) -32,9 (1), 4. Sikora (Pol.) -35,9 (2), 5. Ferry -36,4 (1), 6. Nilsson (oba Švéd.) -39,1 (0), 7. Čudov (Rus.) -43,4 (1), 8. Greis (Něm.) -43,7 (2), 9. Sumann (Rak.) -46,9 (1), 10. Birnbacher (Něm.) -58,9 (1), ...12. Holubec -59,5 (0), 51. Vítek -1:57,3 (3), 54. Dostál -2:04,1 (1), 55. Šlesingr -2:05,2 (1), 63. Moravec -2:14,0 (2), Soukup (všichni ČR) -3:10,7 (3).