Rubriky:

Lyže a snowboard

Živě

Bauer cítí šanci v brutálním kopci

3. ledna 2009 10:15

Dlouhá pouť směřuje k závěru. Síly docházejí. Ale je tu víkendový finiš, s ním i stoupání Alpe Cermis. „Jestli si diváci z Tour de Ski něco dlouho pamatují, pak je to právě výstup do sjezdovky,“ shodují se lyžaři, které závěrečné brutální převýšení 400 metrů čeká v nedělním pozdním odpoledni.

A pak bude jasno, kdo dostane 400 bodů do Světového poháru a nejvíc z dotace téměř 16 miliónů korun. Uhájí vedení všestranný král ročníku Cologna? Za ním jsou Rus Ročev, Norové Rönning a Northug i Němec Teichmann. Nebo kolem soupeřů proklouzne oživlý Bauer a obhájí prvenství? Z 15. místa ztrácí dvě minuty. „Do pětky to bude super, do desítky slušné a zároveň dobrá zpráva pro mistrovství světa,“ připomíná Bauer stále, že v sezóně je pro něj bodem číslo jedna šampionát v Liberci.

Už v sobotu může ze ztráty ubrat v dvacetikilometrovém závodě s hromadným startem. I bonusové sekundy z prémií mu mohou pomoci. A závěrečný čtyřkilometrový stoupák po rovinatém rozjezdu stíhačky, do níž se bude startovat podle aktuálního pořadí? „Všechno se v něm ještě může překopat,“ míní Bauer. Právě v těžkém konci má šanci. Loni v něm navýšil konečný náskok na druhého na skoro tři minuty.

Jedinečný výstup, místy s třicetiprocentním sklonem, některé děsí. „Je to obrácená sjezdovka, zkuste si to,“ nabádá Aleš Razým, sprinterský specialista. Pokud chce zachovat platnost lichotivých umístění v nejkratších závodech Tour, musí dojet. „Ostatní si zazávodí, já to dojdu,“ říká před víkendovou porcí.

Víkendový program Tour de Ski:
Sobota: 
12.00 h: ženy 10 km klasicky, 15.30 h: muži 20 km klasicky (oboje hromadný start).
Neděle:
13.00 h: ženy 9 km volně, muži 10 km volně (vše na Eurosportu).
Václav Procházka, Právo

Časová osa: Lyže a snowboard

Australian Open 2020

108. ročník grandslamového turnaje Australian Open se odehraje od 20. ledna do 2. února tradičně na dvorcích Melbourne Parku. Z loňského roku tituly obhajují Srb Novak Djokovič a Japonka Naomi Ósakaová, která ve finále porazila Petru Kvitovou.