Sprinty SP v Drammenu vyhráli Jönsson a Randallová

DRAMMEN

Běžecké sprinty volnou technikou v rámci Světového poháru v Drammenu vyhráli Švéd Emil Jönsson a Američanka Kikkan Randallová. Čtveřice českých reprezentantů neprošla z kvalifikace. Seriál SP má nyní přestávku, běžce na lyžích čeká mistrovství světa v Oslu.

Nejblíže k postupu do vyřazovací fáze byl Dušan Kožíšek, jenž obsadil se ztrátou sedmi sekund na Jönssona 34. příčku. Martin Koukal na kilometrové trati ztratil ještě o vteřinu více a figuroval na 43. pozici. Martin Jakš byl třiašedesátý.

Mezi ženami vyhrála kvalifikaci Norka Maiken Caspersen Fallaová. Češka Eva Nývltová zůstala s čtvrtminutovým mankem v hloubi výsledkové listiny. Fallaová našla přemožitelku až ve finále, v němž s Randallovou prohrála o tři desetiny. Bronz získala Charlotte Kallaová ze Švédska. Pro Randallovou znamenal dnešní úspěch třetí prvenství v kariéře, před měsícem kralovala i v Liberci.

To Švéd Jönsson je vyhlášeným sprinterským specialistou a ve Světovém poháru triumfoval již poosmé. V celkové klasifikaci vede stále Švýcar Dario Cologna, jeho náskok ale mírně stáhl dnes třetí Nor Petter Northug. Mezi ženami je již téměř jistou vítězkou SP potřetí za sebou Polka Justyna Kowalczyková.

SP v běhu na lyžích v Drammenu (Norsko):
Muži - sprint na 1,6 km volně:
1. Jönsson (Švéd.) 3:04,8, 2. Harvey (Kan.) -0,6, 3. P. Northug (Nor.) -0,9, 4. Hellner (Švéd.) -1,2, 5. Jyhlä (Fin.) -1,3, 6. Larsson (Švéd.) -2,3, ...34. Kožíšek, 43. Koukal, 63. Jakš (všichni ČR) - vyřazeni v kvalifikaci.
Průběžné pořadí SP (po 25 z 31 závodů): 1. Cologna (Švýc.) 1247 b., 2. P. Northug 894, 3. Rickardsson (Švéd.) 781, 4. Bauer (ČR) 724, 5. Legkov (Rus.) 716, 6. Hellner 693, ...12. Jakš 425, 60. Kožíšek 91, 107. Koukal 26, 108. Magál (ČR) 23.
Ženy - sprint na 1,0 km volně:
1. Randallová (USA) 2:17,2, 2. Fallaová (Nor.) -0,3, 3. Kallaová (Švéd.) -0,6, 4. Follisová (It.) -0,7, 5. Björgenová (Nor.) -0,7, 6. Ingemarsdotterová (Švéd.) -1,8, ...65. Nývltová (ČR) - vyřazena v kvalifikaci.
Průběžné pořadí SP (po 25 z 31 závodů): 1. Kowalczyková (Pol.) 1659, 2. Björgenová 1067, 3. Follisová 1025, 4. Longaová (It.) 928, 5. Majdičová (Slovin.) 894, 6. Johaugová (Nor.) 862, ...36. Nývltová 155, 72. Janečková 30, 118. Grohová (obě ČR) 2.