Rubriky:

Lyže a snowboard

Norští letci potřetí za sebou vyhráli soutěž družstev na MS

13. prosince 2020 18:11 - Planica
(Aktualizováno: 13. prosince 2020 18:38)

Norové jsou potřetí za sebou mistry světa v soutěži družstev v letech na lyžích. Posledním pokusem Halvora Egnera Graneruda porazili v Planici Němce, kteří si na premiérový týmový titul v letech musejí počkat. Bronz získali Poláci vedení českým trenérem Michalem Doležalem. Češi stejně jako předloni v Oberstdorfu tým pro nedělní závod neposkládali.

 

Srdjan Zivulovic, Reuters

Němci se opírali o dva medailisty z individuálního závodu Karla Geigera a Markuse Eisenbichlera a po prvním kole vedli o 11,1 bodu před Norskem. Ve druhé polovině závodu se pořadí přelévalo a před závěrečnou sérií skoků měli navrch Němci.

Norům ale zajistil výhru stříbrný medailista ze sobotního závodu Granerud. Trenér mu nechal snížit lavičku o dvě okna a Nor to využil, když doplachtil na 234,5 metru. Šampion Geiger skákal stejně jako Granerud z desátého okna, ale nedostal se na požadovaných 228 metrů, aby z toho vytěžil bonus za snížený nájezd. Skočil o deset metrů méně než Granerud a Němci skončili druzí o více než 19 bodů.

Norové ovládli MS v letech popáté v historii, s Granerudem tým tvořili Daniel Andre Tande, Johann Andre Forfang a Robert Johansson. Tande a Forfang byli členy zlatých týmů už v letech 2016 a 2018.

Až šestou příčku tentokrát obsadili trojnásobní šampioni z Rakouska. Tradiční velmoc, která se v úvodu sezony potýká s koronavirem, doplatila mimo jiné na velký nezdar Timona-Pascala Kahofera. Ten v prvním kole skočil jen 129,5 metru.

Mistrovství světa v letech se kvůli koronaviru konalo se zpožděním a bez fanoušků. Původně se mělo o medaile bojovat v předešlé sezoně v polovině března.

Českým reprezentantům se na MS nedařilo. Filip Sakala, syn mistra světa v letech z Planice z roku 1994 Jaroslava Sakaly, byl diskvalifikován kvůli nevyhovující kombinéze v kvalifikaci po skoku, kterým by se stejně do závodu nedostal. Čestmír Kožíšek vypadl po 1. kole a skončil třiatřicátý.

MS v letech na lyžích v Planici (Slovinsko) - družstva 
1. Norsko (Tande, Forfang, Johansson, Granerud) 1727,7 b.
2. Německo (Schmid, Paschke, Eisenbichler, Geiger) 1708,5
3. Polsko (Žyla, Stekala, Stoch, Kubacki) 1665,5
4. Slovinsko 1609,9
5. Japonsko 1483,5
6. Rakousko 1422,1
7. Rusko 1356,3
8. Finsko 1284,8
ČTK

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.