Sjezdař Bank poprvé po vážné nemoci lyžoval a přemýšlí o návratu

10. listopadu 2011 12:13 - PITZTAL

Vcelku spokojený se vrátil sjezdař Ondřej Bank z ledovce na Pitztalu, kde se tento týden poprvé po vážné nemoci postavil na lyže. A cítil se na nich komfortně, byť fyzickou kondici ještě po třech týdnech tréninku nemá zdaleka dobrou. Pátý muž kombinace z letošního mistrovství světa v Ga-Pa si i pod vlivem dobrých zpráv z přípravy nechává otevřena všechna vrátka k návratu do Světového poháru, kde by se mohl objevit dokonce ještě letos.

 

Tibor Alföldi, ČTK

Když se na začátku léta vrátil z dovolené v Thajsku, skolila Banka neznámá choroba. Vysoké teploty, zesláblý organismus a dlouhé týdny na lůžku v nemocnici ho připravily o patnáct kilogramů hmotnosti. Absolvoval všechna možná vyšetření, ale do dnešního dne se nezjistilo, co mu vlastně bylo. "Prý jsem neměl vyšetřené jen slzy a sperma," žertoval Bank v rozhovoru s ČTK v rakouském středisku. "Už jsem přemýšlel, že zavolám doktora House," dodal v narážce na hrdinu populárního televizního seriálu z lékařského prostředí.

Do smíchu mu však ještě nedávno vůbec nebylo. "Začínám pomalu, protože nevím, co mi bylo, abych to tělo nezabil. Kdybych to věděl, tak bych začal makat víc," krčil rameny.

Když začal trénovat, krevní hodnoty kontroloval denně. "Teď už to nedělám, protože po velkých infekcích to může kolísat a já bych z toho byl akorát nervózní," přiznal. Občas se ale neubrání. "Sahám si pořád na čelo, jestli není náhodou teplejší, protože jsem to dělal několik měsíců," prozradil na sebe jednatřicetiletý závodník.

Na lyžích nestál pět měsíců. Cítil respekt, nevěděl co čekat. "Poprvé to nebylo nic extra, ale cítím se dobře," prohlásil. Jezdil hlavně volné jízdy, do třinácti branek lehkého obřího slalomu vjel až druhý den a jen ve vlažném tempu. "Připadalo mi, že to ani nebylo pět měsíců. Ale je jasné, že fyzičku nemám, nevydržel bych jet minutu a půl naplno, v brankách to musím najezdit," uvedl. "Dneska mě to ale bavilo," řekl spokojeně.

Bank vše zkouší s rozumem

Po tak vážné nemoci by podle lékařských doporučení měl Bank odpočívat alespoň ještě další půlrok. Český lyžař to nemůže dodržet, ale zase se do přípravy nepustil úplně bezhlavě. "Doktoři mi říkali, že bych měl sezonu vypustit. Tak to zkouším s rozumem," ujistil.

Když už byl fyzicky dole, využil toho. Začal posilovat a cvičit správně, aby jeho tělo fungovalo jako celek. "Břicho mám lepší než předtím, snažím se z těch špatných věcí si vzít to dobré. Patnáct kilo, co jsem ztratil, se snažím nabrat lepším způsobem. Snažím se srovnat disbalance, měl jsem čas a možnost to teď budovat lépe. Snažím se to využít k tomu, abych ztratil bolístky, co jsem měl předtím. Nejsem megasilnej, ale všechno funguje společně lépe než předtím," pochvaloval si.

V nejbližších týdnech bude Bank hodně improvizovat podle sněhových podmínek a potřeb vlastního těla. I proto nechce nejlepší český sjezdař historie nic plánovat. Nevylučuje ale také vůbec nic. "Před čtyřmi dny bych neřekl, že bych zkusil začít závodit ještě letos, ale teď o tom přemýšlím," naznačil. "Chtěl bych začít co nejdřív, i když jsem unavený. Ráno mě ale první kroky nebolí," usmíval se. "Jsem naladěný na pozitivní notu, i když vím, že začít za tři týdny je asi nesmysl," uznal nakonec.

Světový pohár už začal závodem v Söldenu, další obří slalom, Bankova nejsilnější disciplína, je naplánován na 4. prosince do Beaver Creeku. "Všechno je možné, třeba se zblázním a pojedu do Ameriky, ale bohužel vím houby, co se mi děje v těle. Je to sice asi nesmysl začít takhle brzy, ale šance tam je, byť malá," přemýšlel nahlas.

Když už by se chtěl ještě v této sezoně vrátit, tak prý co nejdřív. I když totiž má status zraněného lyžaře, FIS body pro nasazování do závodů se mu postupně snižují. "Pro mě je lepší jet v osmdesátiprocentní fyzické kondici s dobrým startovním číslem než se stoprocentní připraveností se špatným číslem," vysvětlil. To hovořil o obřím slalomu, už na konci listopadu se ale pojedou ještě sjezd a super-G v Lake Louise. "Na sjezdy to bude hodně těžké se v této sezoně dostat do kondice. Ale že je letos nepojedu, to jsem neřekl," dodal s úsměvem.

ČTK

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.