Obří slalom v Alta Badii vyhrál Pinturault a napodobil Tombu

Alta Badia

Obří slalom Světového poháru v Alta Badii vyhrál francouzský lyžař Alexis Pinturault a patnáctým triumfem v této disciplíně vyrovnal bilanci italské legendy Alberta Tomby. Po druhém vítězství v sezoně se úřadující mistr světa v kombinaci dostal těsně do vedení v celkovém pořadí seriálu.

Alexis Pinturault s trofejí pro vítěze obřího slalomu v Alta Badii.

Devětadvacetiletý Pinturault vedl po prvním kole, a i když měl v druhé jízdě až patnáctý čas, o 31. výhru v kariéře nepřišel. Zkušený Francouz porazil o sedm setin největší překvapení závodu Atleho Lieho McGratha, jenž sahal po senzační výhře. Dvacetiletý Nor ve čtrnáctém pohárovém závodu kariéry výrazně překonal dosud nejlepší výsledek, jímž bylo 11. místo z předchozího obřího slalomu v Santa Caterině.

Třetí skončil s odstupem 24 setin Švýcar Justin Murisier, jenž poskočil na stupně vítězů z jedenácté pozice po prvním kole. Čtvrtý dojel jeho krajan Marco Odermatt a udržel se v čele hodnocení disciplíny před Pinturaultem. Nedělníní vítěz předstihl o pouhý bod v čele SP Nora Aleksandra Aamodta Kildeho, jenž v pátek a sobotu vyhrál oba rychlostní závody ve Val Gardeně.

Francouz Alexis Pinturault slaví, vyhrál obří slalom v Alta Badii.

"V druhém kole už byla docela tma. Myslím, že závod začal trochu pozdě. Ale jinak to bylo pro mě super, skvělý výkon. Musel jsem útočit. Byla to docela neklidná jízda, nic jednoduchého," uvedl trojnásobný olympijský medailista Pinturault. Patnáctým vítězstvím v obřím slalomu se v historických tabulkách odpoutal od Rakušanů Benjamina Raicha a Hermanna Maiera a dotáhl se na pátého Tombu. Rekordmanem je se 46 výhrami Švéd Ingemar Stenmark.

Alexis Pinturault.

Deváté místo obsadil s nápisem "Tati, pro tebe!" na helmě slovinský lyžař Žan Kranjec, jemuž zemřel před necelými dvěma týdny otec po pádu ze střechy.

Na náročné trati v Alta Badii se představil i český reprezentant Jan Zabystřan. Se startovním číslem 62 ztratil v prvním kole na Pinturaulta 4,83 sekundy a skončil na 48. místě.

V pondělí pokračuje program SP v Alta Badii slalomem.