Novák byl na 15 km na Tour de Ski jednadvacátý, Razýmová dojela patnáctá

Val di Fiemme

Český běžec na lyžích Michal Novák skončil jednadvacátý v klasické patnáctce s hromadným startem na Tour de Ski a dosáhl svého třetího nejlepšího výsledku v distančním závodu Světového poháru v kariéře. Ve Val di Fiemme vyhrál ruský lídr etapového závodu i SP Alexandr Bolšunov. Kateřina Razýmová doběhla patnáctá na klasické desítce s hromadným startem. Vyhrála Něprjajevová, Tour de Ski dál vede Digginsová.

Michal Novák v závodě Tour de Ski v italské Val di Fiemme.

Novák se celý závod držel ve třetí desítce a v posledním kole se ve finiši posunul na 21. místo s odstupem 33 vteřin za Bolšunovem. Lepé Novák mezi elitou dojel v dlouhých závodech jen v roce 2019: v březnu skončil čtrnáctý na volné patnáctce ve Falunu a v prosinci byl ve stejném závodu osmnáctý v Davosu.

"Pocitově to pro mě byl dnes nejlehčí závod. První tři okruhy se nikam nespěchalo. Až ve čtvrtém okruhu, kde byla prémie, se to trochu natáhlo. S umístěním jsem celkem spokojený, ale zároveň cítím, že by mohlo být líp. Ale někdy je v té skupině těžké, aby se člověk prosadil dopředu a našel si správné místo," řekl Novák.

V celkovém pořadí Tour si Razýmová o místo pohoršila na čtrnáctou pozici, Novák je v průběžném hodnocení šestadvacátý. Obhájce prvenství Bolšunov už má v čele náskok 2:37 minuty před Francouzem Mauricem Manificatem. Digginsovou dělí od průběžně druhé Julie Stupakové z Ruska 55 sekund.

Česká běžkyně Kateřina Razýmová na trati závodu Světového poháru na 10 km volnou technikou

Razýmová před mezičasem po necelých čtyřech kilometrech škobrtla a musela dohánět vedoucí skupinu. To se české jedničce povedlo, ale dlouho se v ní "neohřála". V posledních dvou kolech devětadvacetiletá česká lyžařka bojovala o 13. místo, které ztratila ve finiši.

"Dneska jsem ze svého výsledku hodně zklamaná. Moje výkonnost byla špatná. A i když jsme měly dobré lyže, od začátku se mi nejelo moc dobře, což se na výsledku podepsalo," uvedla Razýmová v tiskové zprávě lyžařského svazu. "Zítra půjdu do sprintu s cílem ztratit co nejméně vteřin, abych měla v závěrečném stoupání šanci bojovat o desítku."

Tour skončila předčasně pro Petru Novákovou, která na trati prochladla a odstoupila. Před dnešním závodem jí patřilo v pořadí Tour 38. místo.

V sobotu bude následovat sprint a v neděli miniseriál započítávaný do Světového poháru uzavře výběh na Alpe Cermis.

SP a Tour de Ski v běhu na lyžích ve Val di Fiemme (Itálie) - závody klasicky s hromadným startem: