Živě

Akrobatický skokan na lyžích Novak mění reprezentaci USA za české barvy

23. června 2021 16:41 - Praha

Po přestupu dvojnásobného juniorského mistra světa ve freestylu Matěje Švancera do rakouské reprezentace získalo české akrobatické lyžování také jednu posilu, kterou je americký rodák s českými kořeny Nicholas Novak. Pětadvacetiletý závodník, který má dvojí občanství, startuje v akrobatických skocích na lyžích.

 

Profimedia.cz

"S americkým národním týmem jsem v poslední době vedl složitá jednání. Když se tedy naskytla možnost reprezentovat Českou republiku, neváhal jsem," uvedl Novak v tiskové zprávě lyžařského svazu. "Oba rodiče byli českými sportovci, než emigrovali do USA. Závodění za Česko tak beru jako symbolický krok a návrat k rodinným kořenům. Je pro mě ctí reprezentovat rodnou vlast mých rodičů," řekl Novak, jehož rodiče se věnovali gymnastice.

Od roku 2016 absolvoval 12 závodů Světového poháru, jeho maximem je předloňské šesté místo. "Mým cílem je nadále se zlepšovat, uspět v závodech a co nejvíce v akrobatických skocích posunout sám sebe i českou reprezentaci," řekl Novak.

Matěj Švancer na juniorském MS v Krasnojarsku vyhrál po slopestylu i Big Air.

Pepé Kalenský/Czech Ski and Snowboard

"Akrobatické lyžování je disciplínou, která se díky Aleši Valentovi a jeho zlatu na olympijských hrách v roce 2002 nesmazatelně zapsala do dějin českého lyžování. Těší mě, že Česká republika bude mít znovu svého zástupce mezi světovou elitou," uvedl šéf lyžařského svazu Lukáš Heřmanský.

ČTK

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.