Bývalý skokan Matura pomáhá Bajcovi pozvednout reprezentaci

17. září 2021 13:33

Někdejší Král bílé stopy Jan Matura se vrátil ze zámoří domů, aby se pokusil pozvednout po nepodařené zimě české skokany na lyžích. Vítěz dvou závodů Světového poháru je od června asistentem šéftrenéra národního týmu Slovince Vasji Bajce.

 

Ivana Roháčková

"Jsem asistent Vasji. ale funkce mezi sebou nijak neodlišujeme. Jsme rovnocenní partneři. Dále se starám o materiál, tedy lyže a kombinézy," řekl Matura na webu svazu.

Jednačtyřicetiletý Matura trénoval v USA severskou kombinaci a naposledy kanadské skokanky. "Srdce mám ale pořád v Čechách," naznačil, že sledoval své následovníky, kterým se moc nedařilo. "I kvůli tomu jsem došel k závěru, že je správný čas se vrátit a pokusit se zde něco změnit."

Norský skokan Tande se půl roku po pádu v Planici představí v závodě

K vrcholům Maturovy kariéry patřil rok 2013. Vyhrál dva závody v Sapporu a na letech v Harrachově skončil druhý a třetí. Celkově tehdy obsadil v SP desáté místo a díky tomu byl vyhlášen nejlepším tuzemským lyžařem. "Chtěl bych předat zkušenosti, které jsem nasbíral v těch jednadvaceti sezonách ve Světovém poháru. Předat klukům to, co jsem se dokázal naučit," prohlásil.

Český skok se tak snaží pozvednout staří známí. Současný šéf úseku Jakub Janda a Matura ještě závodili pod Bajcovým vedením. "Nějakým způsobem to fungovalo a dosáhli jsme dříve kvalitních výsledků. To je ten cíl, vybudovat vše od začátku a bojovat o příčky nejvyšší," řekl Matura.


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.