Lyžařská FIS bude mít nově omezená funkční obodobí prezidentů

8. října 2021 18:53 - Oberhofen

Mezinárodní lyžařská federace (FIS), jež má za 97 let existence teprve pátého prezidenta, bude mít nově limit pro prezidentská období. FIS na kongresu téměř jednomyslně rozhodla, že šéfové federace budou moci být zvoleni maximálně třikrát na čtyři roky.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Pátým prezidentem FIS byl v červnu zvolen Johan Eliasch, který aktuálně slouží poslední rok závěrečného šestiletého období Gian Franca Kaspera. Ten ze zdravotních důvodů odstoupil po 23 letech v čele organizace a zemřel pět týdnů po zvolení svého nástupce.

Bývalý šéf sportovní firmy Head Eliasch bude svou funkci obhajovat příští rok v květnu, celkově může v čele FIS zůstat do roku 2034. Časově omezené předsednické funkční období mají i jiné velké organizace jako Mezinárodní olympijský výbor či fotbalová FIFA.

Lyžařská federace plánuje nové rychlostní závody Světového poháru u Matterhornu

Lyžařská federace také schválila pravidlo, že ve výkonné radě FIS musejí být minimálně tři ženy. Před červnovými volbami byla v osmnáctičlenném předsednictvu pouze jedna.

FIS kvůli dopadům covidu finančně pomůže lyžařským svazům i organizátorům

Těsně nakonec neprošel návrh na změnu jména organizace. Nový název Mezinárodní lyžařská a snowboardová federace sice v hlasování vyhrál 66:49, ale nezískal potřebnou dvoutřetinovou podporu, takže se snowboard do jména federace nedostal.

ČTK

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.