Rubriky:

Lyže a snowboard

Vrabcová-Nývltová doběhla na MS devátá na třicítce

28. února 2015 14:31 - Falun
(Aktualizováno: 28. února 2015 14:54)

Česká běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová obsadila deváté místo v závodu na 30 kilometrů klasicky s hromadným startem a zaznamenala ve Falunu největší úspěch na mistrovství světa v kariéře. Dosud byla nejlépe desátá ve skiatlonu právě ve švédském středisku. Závod po sólovém úniku už ze sedmého kilometru vyhrála suverénně Norka Therese Johaugová před krajankou Marit Björgenovou, třetí projela cílem domácí Charlotte Kallaová. Druhá česká běžkyně na startu Karolína Grohová obsadila 38. místo.

 

Svaz lyžařů ČR

"Jsem spokojená, určitě jo. Ale trošičku mě mrzí, že šesté místo bylo tak blízko," poukázala Vrabcová-Nývltová na šestnáctisekundový odstup za Němkou Stefi Böhlerovou, s níž v jednu chvíli vytvořila tandem.

Johaugová už ve Falunu vyhrála skiatlon a s kolegyněmi i štafetu, propadla jen v závodu na 10 km volnou technikou, v němž celý norský tým při triumfu Kallaové promazal. Dnes vybojovala sedmou zlatou ze světového šampionátu v kariéře a čtvrtou individuální. Celkem má dvojnásobná olympijská medailistka ze Soči už jedenáct cenných kovů z MS.

Svižné tempo Švédek a Norek od začátku startovní pole roztrhalo, Vrabcová-Nývltová ztrácela po třech kilometrech už 16 sekund a nevypadalo to na životní výsledek. Vpředu se vytvořila silná skupina jedenácti žen, v níž byly všechny velké favoritky. Po chvíli ale žádná z nich nechtěla udávat tempo, díky čemuž se na ně dotáhl zbytek startovního pole.

Norka rychle roztrhala pole

To se ale vůbec nelíbilo Johaugové, která zrychlila a ihned roztrhala pole i mezi největšími adeptkami na medaili. Její náskok neustále narůstal, po jedenácti kilometrech činil více než půl minuty, deset kilometrů před cílem už více než minutu. Za reprezentační kolegyní se pustila Björgenová, vítězka Tour de Ski, která ve Falunu vyhrála sprint a štafetu, ale v distančních individuálních závodech se dosud trápila.

Vrabcová-Nývltová se po pomalejším začátku zapracovala do rychlejšího tempa po desátém kilometru, držela se kolem desáté pozice ve skupině pěti běžkyň. Ve dvou třetinách závodu měla manko na Johaugovou více než dvě minuty, na medaili kolem třiceti sekund. Tempo stupňovala, útočila na sedmé místo, ale v posledních dvou kilometrech jí došly síly.

"Pro mě bylo zásadní, že mi hned na začátku soupeřky ujely a pak už nebyla šance to dojet. Mně dělalo hodně velký problém, že tam byly dlouhé sjezdy. Do kopce jsem se snažila trošičku to roztrhat, ujet, ale jak to bylo dlouhé dolů, tak nás holky zezadu dojely. Byl to boj s větrnými mlýny," řekla Vrabcová-Nývltová.

Čtvrtá medaile pro Kallaovou

Björgenová na vítězku ztratila 52 sekund, a to ještě Johaugová v závěru a pak na stadiónu s vlajkou v ruce zvolnila. Její náskok činil v jednu chvíli dokonce minutu a dvacet sekund. "Pane bože, o tomhle jsem se neodvažovala ani snít. Neuvěřitelné," rozplývala se šestadvacetiletá Johaugová, jež už v roce 2011 v Oslu vyhrála maratonský závod na MS před Björgenovou, tehdy ale volnou technikou.

Björgenová na třicítce klasicky nebyla poražena od druhého místa na olympijských hrách ve Vancouveru 2010. "Dnes ale byla Therese neuvěřitelná, bylo to ohromující a zasloužené," vysekla poklonu vítězce po zisku 22. medaile z MS.

Kallaová v souboji o bronz "utrhla" dvě soupeřky ve stoupání čtyři kilometry před cílem a vybojovala ve Falunu už čtvrtou medaili.

Mistrovství světa v klasickém lyžování ve Falunu (Švédsko):
Běh na lyžích:
Ženy - 30 km klasicky s hromadným startem:
1. Johaugová 1:24:47,0
2. Björgenová (obě Nor.) -52,3
3. Kallaová (Švéd.) -1:31,6
4. Niskanenová (Fin.) -1:55,2
5. Bleckurová (Švéd.) -2:09,3
6. Böhlerová (Něm.) -2:36,9
7. Saarinenová (Fin.) -2:45,2
8. Wengová (Nor.) -2:45,7
9. Vrabcová-Nývltová (ČR) -2:52,4
10. Östbergová (Nor.) -3:01,1
...
38. Grohová (ČR) -12:33,9.
ČTK

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Tour de France 2020

107. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France letos odstartuje 29. srpna v Nice a skončí 20. září tradičním dojezdem do Paříže. Z loňského roku vítězství obhajuje kolumbijský jezdec Egan Bernal. Na startu nebudou chybět další favorité - Thibaut Pinot nebo Primož Roglič. Z Čechů se představí Roman Kreuziger a Jan Hirt.