Rubriky:

Lyže a snowboard

Slovinská skákající rodina může ukončit vládu rakouských orlů

29. prosince 2015 10:39 - Praha

Pokud by se ve Slovinsku rozhodli zavést televizní show pod názvem „Skáče celá rodina“, o vítězích by zřejmě nebylo pochyb, Prevcovi jakoby se na můstcích narodili. Teď upínají slovinští fanoušci svoji pozornost k nejstaršímu z pěti dětí, třiadvacetiletému Peterovi, jenž je nejžhavějším kandidátem na ukončení sedmileté rakouské nadvlády nad prestižním Turné čtyř můstků. Posledním vítězem z jiné země byl v sezóně 2007/08 Fin Janne Ahonen.

 

Ntb Scanpix, Reuters

Minulou sobotu ve švýcarském Engelbergu vládl před svým šestnáctiletým bratrem Domenem, sourozenecký triumf zažil Světový pohár poprvé v historii. Gratulace posílali i devatenáctiletý Cene, jenž už bodoval ve Světovém poháru, a sestra Nina, která rovněž našla zálibu ve skocích na lyžích.

Sportovní speciál 2015 najdete na special.sport.cz/2015

Nejzkušenější člen skokanské rodiny stvrdil parádní formu i o den později s masivním náskokem 19,4 bodu, na Turné přijel v pozici lídra Světového poháru „Když bude skákat jako v Engelbergu, asi na něj nikdo nemá. Je vidět, jak si věří," postřehla česká jednička Roman Koudelka. Peter Prevc vyhrál v pondělí v Oberstdorfu trénink (před Domenem) i kvalifikaci.

Schovaný Schlierenzauer

Na druhou stranu Turné je specifický seriál. Čtyři závody v rychlém sledu, ostře sledované. „Ten tlak na něj bude obrovský. Myslím, že letos není nic jasného, dobře na tom budou i Němci, Norové a Rakušané, třeba nikdo moc neví, jak je na tom Gregor Schlierenzauer, který teď nezávodil a jen trénoval," upozorňuje Koudelka, devátý muž loňského ročníku Turné.

„Jsem přesvědčený, že Prevcovi roli favorita pořádně ztížíme," říkal pro web vierschanzentourne.com kouč rakouských skokanů Heinz Kuttin.

Roli můžou hrát také zpřísněné kontroly kombinéz, které v sezóně zapříčinily řadu diskvalifikací. Dohled nad dodržováním pravidel má během Turné opět i bývalý český skokan Borek Sedlák. „Jsem zvědav, do jakého rizika ostatní půjdou, není úplně dobré jít na Turné na hranu, protože to pak může znamenat konec nadějí," říká Koudelka.

Program Turné čtyř můstků 
29. 12. od 17.15 Oberstdorf
1. 1. od 14.00 Ga-Pa
3. 1. od 14.00 Innsbruck
6. 1. od 17.00 Bischofshofen
Přímé přenosy vysílá Eurosport, rakouskou část i ČT Sport. 
Michal Osoba, Právo

Vyhraje Peter Prevc úvodní závod Turné čtyř můstků v Oberstdorfu?


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.