Rakušan Maier vyhrál superobří slalom v Kitzbühelu

KITZBÜHEL

Rakušan Hermann Maier vyhrál páteční superobří slalom v Kitzbühelu, kde triumfoval už popáté v kariéře. Den před slavným sjezdem na Hahnenkammu o pět setin vteřiny porazil Itala Petera Filla a navnadil domácí fanoušky na sobotní závod. Rakušané navíc obsadili čtyři místa v nejlepší pětce, třetí skončil Hannes Reichelt.

Maier se na trať vydal jako předposlední z elitní třicítky a na rozdíl od prvních sjezdařů měl při sněžení měkčí a pomalejší trať. Přesto prokázal své kvality. Na mezičasech zajížděl přibližně o dvě desetiny vteřiny lepší časy než Fill, a i když z něj v závěrečném úseku trati velkou část ztratil, za ohromného jásotu diváků si dojel pro vítězství.

"Měl jsem ďábelsky rychlé lyže," poděkoval Maier na dálku svému dodavateli Atomiku. "Ještě nikdy jsem na posledním skoku neletěl tak daleko," dodal třiatřicetiletý Rakušan, který v Kitzbühelu slavil před třemi lety po vážné nehodě na motocyklu první vítězství po návratu. Ohrozit ho mohl jen obhájce triumfu ve Světovém poháru Američan Bode Miller, který však po prvním mezičase vynechal branku a vypadl.

Dlouhé čekání na stupně vítězů

Maier se tři týdny před olympiádou radoval z 52. vítězství v kariéře, ale v této sezóně se mu zatím moc nedařilo. Loni v říjnu sice vyhrál obří slalom v Söldenu, ale od té doby dlouho čekal na to, až se znovu postaví na stupně vítězů. Díky druhému místu v kombinaci se mu to povedlo minulý týden ve Wengenu, ale v jednotlivém závodě se radoval až dnes. Sjezdovka Streif mu svědčí, v superobřím slalomu zde byl z šesti startů pětkrát nejrychlejší a jednou druhý.

V celkovém pořadí Světového poháru i nadále vede Rakušan Benjamin Raich. Hned za specialistu na technické disciplíny se posunul Američan Daron Rahlves, který dnes obsadil šestou příčku a předstihl Rakušana Michaela Walchhofera.

V Kitzbühelu se po sobotním sjezdu v neděli uskuteční ještě závod ve slalomu speciál.

Výsledky - super G:
1. Maier (Rak.) 1:22,97, 2. Fill (It.) -0,05, 3. Reichelt - 0,28, 4. Görgl -0,40, 5. Kröll (všichni Rak.) -0,47, 6. Rahlves (USA) -0,49, 7. F. Strobl (Rak.) -0,51, 8. Hoffmann (Švýc.) - 0,54, 9. Järbyn (Švéd.) -0,55, 10. Hari (Švýc.) -0,56.