Shiffrinová upevňuje vedení v seriálu. Veithové návrat nevyšel

První ze dvou obřích slalomů v Semmeringu vyhrála americká lyžařka Mikaela Shiffrinová a zvýšila vedení ve Světovém poháru před dnes čtvrtou Larou Gutovou ze Švýcarska. Comeback v Rakousku absolvovala domácí hvězda Anna Veithová, ale v prvním závodu SP po čtrnácti měsících nepostoupila do druhého kola.

Mikaela Shiffrinová

Jednadvacetiletá Shiffrinová vedla už po prvním kole a v součtu dvou jízd porazila o 78 setin sekundy Francouzku Tessu Worleyovou. Závod v obřím slalomu vyhrála specialistka na technické disciplíny podruhé v kariéře a po dvou letech od premiérového triumfu v Söldenu. Celkově se v elitním seriálu radovala už z 24. vítězství.

Třetí skončila s odstupem 1,09 sekundy Italka Manuela Mölggová, jež se vrátila na stupně vítězů v SP po téměř šesti letech od slalomu v Záhřebu v lednu roku 2011. Ze sedmnáctého místa po prvním kole se posunula na dohled pódia Gutová, jejíž odstup na Shiffrinovou v průběžném pořadí Světového poháru narostl na 55 bodů. V čele hodnocení obřího slalomu zůstala Worleyová.

Ostře sledovanou závodnicí dnes byla v Semmeringu Veithová. Sedmadvacetiletá lyžařka, která ještě pod dívčím jménem Fenningerová vyhrála v letech 2014 a 2015 celkové hodnocení SP, ztratila na Shiffrinovou v prvním kole 3,21 sekundy a na 49. pozici skončila daleko za postupovou třicítkou.

"Někde v horní části jsem trefila kámen a už jsem pak neměla pocit jistoty na lyžích. Nemohla jsem se tedy do toho pořádně opřít, ale jen jsem to sjela dolů, což nestačí," uvedla olympijská vítězka a trojnásobná mistryně světa, jež musela vynechat celou minulou sezonu a úvodní část té aktuální kvůli vážnému zranění kolena z loňského října. "Ale bylo důležité udělat první krok. Jsem ráda, že to mám za sebou," dodala Veithová se slzami úlevy v očích.

O něco lépe než Veithová dopadla česká reprezentantka Martina Dubovská, ale ani ona se do druhého kola nedostala. Za Shiffrinovou zaostala o 2,57 sekundy a byla klasifikována na 41. příčce.

Zraněním skončil závod pro Švédku Marii Pietiläovou-Holmnerovou. Třicetiletá specialistka na technické disciplíny měla těsně před cílem ošklivý pád, po němž skončila s podezřením na poraněné vazy v koleni v nemocnici ve Wiener Neustadtu. Tam se podrobila vyšetření magnetickou rezonancí a čeká na výsledky.

Dnešní závod byl náhradou za zrušený obří slalom z minulého týdne v Courchevelu. Ve středu se pojede v Semmeringu podle původního plánu opět obří slalom a ve čtvrtek slalom speciál.