Jakš má díky třináctému místu v Ulricehamnu nejlepší výsledek v sezóně

Běžec na lyžích Martin Jakš skončil třináctý v závodě na 15 km volně ve švédském Ulricehamnu a zaznamenal nejlepší výsledek v sezóně Světového poháru. Zvítězil Kanaďan Alex Harvey, ženský závod na 10 km ovládla rekordmanka Marit Björgenová z Norska.

Martin Jakš v obávaném stoupání na sjezdovku Alpe Cermis - ilustrační foto.

Třicetiletý Jakš ztratil na vítěze 40,8 sekundy a připsal si nejlepší umístění po více než roce od deváté pozice z klasické patnáctky ve Val di Fiemme.

Harvey vyhrál poprvé v kariéře závod s intervalovým startem s náskokem rovných šesti sekund před lídrem SP Martinem Johnsrudem Sundbym z Norska. Třetí byl s odstupem 14,3 sekundy domácí Švéd Marcus Hellner.

Björgenová v prvním startu v novém roce slavila 104. triumf v kariéře a druhý v tomto ročníku, když navázala na vítěznou klasickou desítku ze závěru listopadu ve finské Ruce. Slavná Norka se vrátila do závodů po vynechaném seriálu Tour de Ski, před kterým dala přednost přípravě na mistrovství světa. Šestatřicetiletá lyžařka nechala v cíli za sebou o deset vteřin Finku Kristu Pärmäkoskiovou, třetí byla na své oblíbené trati Charlotte Kallaová ze Švédska.

Pärmäkoskiová se v celkovém pořadí světového poháru posunula na druhou příčku, Björgenové přes absenci na Tour de Ski patří díky stobodovému zisku šesté místo. Průběžné vedení uhájila Norka Heidi Wengová, která ve Švédsku dojela šestá.