Lyžařka Nováková se v Tour posunula ve stíhačce na deváté místo

Lenzerheide

Běžkyně na lyžích Petra Nováková skončila v Lenzerheide devátá ve stíhacím závodu volnou technikou na deset kilometrů a ve třetí etapě Tour de Ski tak zaznamenala druhý nejlepší výsledek kariéry. Potřetí v sezóně bodoval Martin Jakš, který se ve stíhačce na 15 km posunul na 28. místo.

Petra Nováková (ilustrační foto)

"Myslím, že se mi to fakt povedlo, a jsem neskutečně šťastná za deváté místo. Teď hlavně vydržet v tom pocitu a jak se říká: jak na Nový rok, tak po celý rok. Tak snad to tak i bude," uvedla Nováková pro svazový web.

Pár sekund před sebou i za sebou měla skupinky soupeřek, sjely se hned na první rovině. "Jela jsem hodně takticky, hlídala jsem si, abych nechodila dopředu a zároveň nešponovala vzadu, takže jsem se ve skupině držela uprostřed. Přechody jsem se snažila chodit, ve sjezdech se vyvážet a opravdu šetřit sílu, kde to šlo," popsala čtyřiadvacetiletá lyžařka. Možná nástupkyně Kateřiny Neumannové?

Po úvodních sprintech a nedělních klasických závodech patřila Novákové v Tour 14. pozice a ve stíhačce si o pět míst polepšila. Dosud bylo jejím maximem ve Světovém poháru šesté místo ze skiatlonu v Lillehammeru v prosinci 2015. V elitní desítce závodu SP doběhla už jen jednou, desátá byla v roce 2014 na volné pětce rovněž v Lillehammeru.

Suverénní výhru ve Švýcarsku slavila Norka Ingvild Flugstad Östbergová, která doběhla první s téměř půlminutovým náskokem a upevnila si vedení v průběžném hodnocení Tour. Nově kraluje rovněž pořadí Světového poháru. Mezi muži triumfoval domácí Dario Cologna, trojnásobný vítěz Tour se ujal vedení i v průběžné klasifikaci seriálu.

Östbergová zvítězila před krajankou Heidi Wengovou o 27,8 sekundy a díky vítězství se ujala vedení i v průběžném pořadí Světového poháru. Nováková, která dnes na Östberovou ztratila 2:01 minuty, se posunula v SP na 27. místo. V hodnocení Tour je devátá se ztrátou 2:16.

Cologna vyhrál stíhačku s náskokem 17,6 sekundy před dosavadním lídrem Sergejem Usťugovem z Ruska. Před obhájcem trofeje nyní vede v hodnocení Tour o 22,6 sekundy. Česká jednička Jakš odstartoval z 32. místa a na trati zaostal za vítězem o 2:28,5 minuty. V průběžném pořadí ztrácí na 28. příčce 2:43,5 minuty.

Tour de Ski bude pokračovat ve středu v Oberstdorfu sprinty klasickou technikou.