Stoch vyhrál podruhé v kariéře Světový pohár skokanů na lyžích

Polák Kamil Stoch ovládl podruhé v kariéře celkové hodnocení Světového poháru ve skocích na lyžích. Na mamutím můstku ve Vikersundu dnes trojnásobný olympijský šampión skončil šestý, závod ovládli domácí Norové, kteří v čele s Robertem Johanssonem obsadili kompletní stupně vítězů.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih SP ve skocích na lyžích ve VikersunduVideo: sntv

Třicetiletý Stoch se dostal do vedení v SP krátce po Novém roce díky triumfu na Turné čtyř můstků a až na krátké období na přelomu ledna a února už první příčku neopustil. Před závěrečnými dvěma závody ve finále SP v Planici vede rodák ze Zakopaného před Němcem Richardem Freitagem o nedostižných 253 bodů. Poprvé vyhrál SP v předchozí olympijské sezóně v roce 2014.

Nyní se stal nejstarším vítězem seriálu v historii, když překonal Nora Anderse Bardala, kterému bylo při triumfu v roce 2012 devětadvacet let.

Dvojnásobný mistr světa Stoch se dnes zároveň stal vítězem druhého ročníku série Raw Air, v níž se skokanům během deseti dnů na čtyřech norských můstcích sčítaly body z 16 skoků. Za celkové prvenství získala polská hvězda bonus 60 000 eur (1,5 miliónu korun).

V závěrečném dílu Raw Air navázali norští skokané na suverénní vítězství ze sobotního závodu družstev. Johansson byl po úvodním kole díky letu 232 metrů druhý, ale druhým pokusem dolétl až na 246 metrů a nejdelším pokusem víkendu si zajistil vítězství v závodu. Světový rekord 253,5 m, který loni na stejném můstku vytvořil Rakušan Stefan Kraft, letos v ohrožení nebyl.

Johansson skončil druhý v hodnocení Raw Air o 37 bodů za Stochem. Dnešní závod trojnásobný olympijský medailista z Pchjongčchangu vyhrál o 5,4 bodu před reprezentačním kolegou Andreasem Stjernenem, třetí byl s odstupem 2,3 bodu Daniel André Tande.

Češi ve Vikersundu nezávodili. Čestmír Kožíšek neuspěl v páteční kvalifikaci, Roman Koudelka z Norska odcestoval poté, co nepostoupil do čtvrtečního závodu v Trondheimu.