Neumannová vstoupí v Düsseldorfu do SP

26. října 2006 13:51 - DÜSSELDORF

Bezmála 150 závodníků z třiadvaceti zemí o víkendu zahájí Světový pohár v běhu na lyžích. O první body do seriálu, který by ráda letos vyhrála, bude usilovat ve své poslední sezóně v kariéře také olympijská vítězka Kateřina Neumannová. Závodit se bude stejně jako v minulých letech na umělé trati v Düsseldorfu na břehu Rýna. Připraven je 800 metrů dlouhý sprint volnou technikou.

 

www.neumannova.cz

Neumannovou doplňují Helena Erbenová a Petra Markelová, ve sprintu mužů se na start postaví Dušan Kožíšek s Alešem Razýmem. Další čeští běžkaři včetně stříbrného olympijského medailisty Lukáše Bauera a bývalého mistra světa Martina Koukala vstoupí do Světového poháru až 18. listopadu ve švédském Gällivare.

Novinkou v letošní sezóně bude takzvaná Tour de Ski. Seriál osmi závodů v deseti dnech na území tří států začne 29. prosince v Novém Městě na Moravě a skončí 7. ledna v italském Val di Fiemme. "Nemám strach z toho závodění, spíš z cestování," uvedl již dříve Bauer a ve stejném duchu hovořila i Neumannová.

Nejlepší běžci v Tour de Ski si rozdělí milión švýcarských franků, v přepočtu asi 19 miliónů korun. Seriál se pojede na principu cyklistických etapových závodů, časy z jednotlivých dílů se budou sčítat. Z Tour nelze odstoupit a znovu se vrátit. Body do pořadí Světového poháru se budou udělovat až po posledním závodu a vítěz jich získá 400 a k tomu 150 tisíc švýcarských franků. "Zpopularizuje to lyžování," je přesvědčen ředitel běhů mezinárodní federace FIS Jürg Capol, který s nápadem přišel.

Björgenová je z Tour nadšená

Nová soutěž bude velmi náročná, závodníky čekají prolog, dva sprinty a pět dlouhých závodů. Tour vyvrcholí 6. a 7. ledna a do úplného finiše se bude šplhat do vrchu. Do posledního závodu budou lyžaři startovat podle průběžného pořadí a v závěru je čeká čtyřkilometrové stoupání do Alpe Cermis.

"Těším se, je to skvělý nápad. Osm závodů během deseti dní, perfektní mix sprintů a závodů na delších tratích. To nemůže být lepší," nechala se slyšet šestadvacetiletá vítězka Světového poháru Marit Björgenová, která se v letošní sezóně soustředí na Tour a na mistrovství světa. Některé další závody Světového poháru prý vynechá.

Nápad nadchl i německého obhájce celkového vítězství v SP Tobiase Angerera z Německa. "Kromě MS v Sapporu se soustředím samozřejmě na Tour de Ski. Bude to vzrušující prodloužený týden. Tour bude hodně důležitá, bude hrát rozhodující roli v umístění ve Světovém poháru," mínil Angerer. "Pro mě to bude vrchol sezóny. Nemůžu se jen upínat na světový šampionát," řekl Koukal.

Sníh do teplého počasí

O víkendu se v Düsseldorfu představí olympijský vítěz ve sprintu Švéd Björn Lind, olympijský šampión ve sprintu dvojic Ital Christian Zorzi i Angerer a Björgenová. Z německých lyžařů bude chybět pouze zraněný Axel Teichmann a René Sommerfeld, který společně s tréninkovým partnerem Lukášem Bauerem odložili start do sezóny až do Švédska. Na páté vítězství v Düsseldorfu za sebou bude útočit Švéd Peter Larsson.

Na trať na nábřeží přiveze 180 nákladních aut 4000 metrů krychlových speciálně vyrobeného sněhu, který by měl přestát i teplejší počasí. Sobotní program začíná ve 13:00, finále jsou připravena na 16:20. Nedělní sprint dvojic má stejný začátek, finále bude o hodinu a půl později.

Program SP:
28. října Düsseldorf sprint volně mužů a žen
29. října Düsseldorf sprint volně dvojic mužů a žen
18. listopadu Gällivare 10 km volně ženy, 15 km volně muži
19. listopadu Gällivare 4x5 km ženy, 4x10 km muži
25. listopadu Kuusamo sprint klasicky mužů a žen
26. listopadu Kuusamo 10 km klasicky ženy, 15 km klasicky muži
8. prosince Aosta sprint volně mužů a žen
10. prosince Cogne/Val d'Aosta 15 km skiatlon ženy, 30 km skiatlon muži
16. prosince La Clusaz 15 km volně s hromadným startem ženy, 30 km volně s hromadným startem muži
17. prosince La Clusaz 4x5 km ženy, 4x10 km muži
Tour de Ski:
29. prosince Nové Město na Moravě prolog ženy (3 km klasicky), prolog muži (4 km klasciky)
30. prosince Nové Město na Moravě 10 km skiatlon ženy, 15 km skiatlon muži
31. prosince Mnichov sprint volně mužů a žen
2. ledna Oberstdorf 10 km skiatlon ženy, 20 km skiatlon muži
3. ledna Oberstdorf 10 km klasicky ženy, 15 km klasicky muži
5. ledna Asiago sprint volně mužů a žen
6. ledna Val di Fiemme 15 km klasicky s hromadným startem ženy, 30 km klasicky s hromadným startem muži
7. ledna Val di Fiemme 10 km volně stíhací závod ženy, 15 km volně stíhací závod muži
Pokračování SP:
20. ledna Rybinsk 15 km skiatlon ženy, 30 km skiatlon muži
21. ledna Rybinsk sprint dvojic klasicky mužů a žen
27. ledna Otepää 10 km klasicky ženy, 15 km klasicky muži
28. ledna Otepää sprint klasicky mužů a žen
3. února Davos 10 km volně ženy, 15 km volně muži
4. února Davos 4x5 km ženy, 4x10 km muži
15. února Čchang-čchun sprint klasicky mužů a žen
16. února Čchang-čchun 10 km volně ženy, 15 km volně muži
10. března Lahti sprint volně mužů a žen
11. března Lahti 10 km klasicky ženy, 15 km klasicky muži
14. března Drammen sprint klasicky mužů a žen
17. března Oslo 30 km klasicky ženy, 50 km klasicky muži
21. března Stockholm sprint klasicky mužů a žen
24. března Falun 15 km skiatlon ženy, 30 km skiatlon muži
25. března Falun 4x5 km ženy, 4x10 km muži.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Lyže a snowboard

Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.