Volejbalisté prohráli na mistrovství světa s Francií

HIRIŠIMA

Čeští volejbalisté prohráli na mistrovství světa v Hirošimě s týmem Francie 0:3 a navázali tak na sérii neúspěchů s obhájci bronzových medailí, která se táhne už čtvrtý rok. V tabulce čtvrtfinálové skupiny F mají svěřenci trenéra Zdeňka Haníka čtyři porážky, v neděli budou jejich soupeřem největší favorité turnaje Brazilci.

Čeětí volejbalisté v utkání proti Francii na MS v Japonsku.

Kapitán týmu Martin Lébl označil dnešní zápas za nejhorší vystoupení Čechů na šampionátu. "Jsem nešťastný z toho, jak jsme jim to usnadnili. Bylo tam plno chyb," řekl na tiskové konferenci. "Jednou hloupou chybou jsme ztratili druhý set, a když skoro celý zápas prohráváte o čtyři nebo pět bodů, je to opravdu těžké," dodal Lébl.´

Po vyrovnaném úvodu se záhy na plné obrátky rozjela vyhlášená francouzská obrana. Z vedení 8:7, s nímž české mužstvo odešlo na lavičku při prvním technickém oddechovém času, byla rázem pětibodová ztráta a tým náhle marně hledal způsob, jak dostat míč na zem.

Smečařům se to nedařilo a trenér Haník se na ně hodně zlobil za přílišnou opatrnost, univerzál Štokr se neprosadil ani proti jednobloku a středem sítě po horším příjmu útočit nešlo. Po servisech Novotného a Popelky už český tým jen korigoval skóre, přesto sadu prohrál poměrně jednoznačně 19:25.

Drama jen ve druhém setu

I začátek druhého setu vypadal jako ze zlého snu. Hudeček hned po střídání pokazil přihrávku a Vadeleux s Granvorkou přidávali na podání další a další body. Několikrát zaúřadovaly i francouzské bloky a soupeř rázem vedl 6:1.

Trpělivá česká hra ale vrátila tým do zápasu. Několikrát totiž chyboval i suverén Granvorka, ve střední části sady Haníkův výběr převyšoval Francouze i v obraně a dokázal vyrovnat na 18:18. Konečného pak Francouzi zablokovali, nerozhodný stav však Čechům vrátil střídající blokař Zadražil.

Koncovku nicméně rozhodly dvě české chyby: Popelka se podáním netrefil do dvorce a Konečný při setbolu útočil rovněž do zámezí. "To byly vedle naší špatné přihrávky klíčové momenty zápasu," řekl trenér Haník.

V neděli s Brazílií

Třetí sada už byla opět ve francouzské režii. Tým Philippa Blaina si hned na počátku vytvořil další řádkou servisů bezpečný náskok a české mužstvo už tentokrát nebylo schopné se mu přiblížit. Francouzi si pečlivě připravovali útok a dokázali se prosadit i v situacích, jejichž proměnění v bod se zdálo být zhola nemožné.

Také tento set skončil českým míčem v autu, při druhém mečbolu nemuseli francouzští přihrávači reagovat na Hudečkovo podání. Trenér Blain potvrdil, že jeho svěřenci dostali za úkol soustředit se na servis. "Potřebovali jsme tak rozvrátit jejich útočnou taktiku, a to se nám podařilo," prohlásil.

V neděli se český tým utká od 5:00 SEČ s Brazílií, po dni volna pak budou následovat zápasy s Kubou a s Německem.

Podobně jako Francie vstoupili do čtvrtfinálové fáze MS hladkými výhrami také volejbalisté Bulharska, Brazílie a Itálie. Příští soupeři českého týmu Brazilci neztratili ani set v duelu s USA, Bulhaři pokračovali ve vítězné sérii i proti Kubě a udrželi si první místo. Italové pak výhrou 3:0 nad Německem výrazně oddělili horní kvarteto tabulky od spodní čtveřice.

Výsledek:
ČR - Francie 0:3 (-19, -23, -18)
Rozhodčí: Nava Abarca (Mex.), Wang Ning (Čína). Čas: 69 min. Diváci: 2940.
Sestavy:
ČR: Popelka, Lébl, Ticháček, M. Novotný, Rak, Štokr, libero Obdržálek - Konečný, Zapletal, Hudeček, Zadražil.
Francie: Vadeleux, Granvorka, Samica, Kieffer, Pujol, Antiga, libero Exiga - Kapfer.
Další zápasy skupiny F:
Bulharsko - Kuba 3:0 (22, 18, 20), Brazílie - USA 3:0 (19, 18, 23), Brazílie - USA 3:0 (19, 18, 23), Itálie - Německo 3:0 (23, 22, 16).