Živě

Při titulu v roce 1996 se hrál volejbal na ztráty, smál se Teplý

24. dubna 2019 20:24 - Olomouc

Pátý titul v trenérské kariéře vybojoval olomoucký kouč a patriot Jiří Teplý. Jeho tým dnes vpodvečer vyhrál třetí finálový duel s volejbalistkami Prostějova 3:0 a zaplněná hala mohla skandovat trenérovo jméno při prvních oslavách.

 

Luděk Peřina, ČTK

Teplý se ženského družstva Univerzity Palackého ujal na počátku 90. let, kdy k áčku přešel od dorostu. Po čtyřech triumfech v řadě v letech 1993 až 1996 nastalo pro Olomouc slabší období, v němž klub kvůli nedostatku peněz bojoval o udržení v nejvyšší soutěži.

"Vzpomínám si dobře na tu dobu, vždyť těch titulů zase tolik nebylo," nemusel trenérský veterán dlouho lovit v paměti. Nechtěl se ale příliš pouštět do srovnávání. "Dnes je to mnohem těžší ve všech směrech. Ať už ekonomicky, organizačně, sportovně," řekl.

Trenér Olomouce Jiří Teplý.

Luděk Peřina, ČTK

Nejlépe o rozdílnosti epoch a třiadvacetiletém období mezi tituly hovoří vývoj pravidel. "Tehdy se hrálo na ztráty do patnácti bodů a nebyla ještě libera," vystihl Teplý základní rozdíly, které současná hráčská generace už ani nemůže pamatovat.

V době, kdy dovedl k titulu tým v roce 1996, ještě některé jeho současné svěřenkyně nebyly na světě. Nicméně dnes s kariérou se loučící Jana Napolitano Šenková si na předchozí olomoucký triumf dobře vzpomíná. "Já jsem tehdy přestoupila z Uničova sem, seděly jsme s holkama na tribuně a snily, že titul jednou získáme," usmála se Šenková a tehdy vůbec netušila, že na to bude v olomouckém dresu čekat 23 let.

Před touto sezonou Olomouc výrazně posílila a byla od začátku považována za hlavního adepta na titul. "Výsledky v celé sezoně byly fantastické, jak v poháru, tak v lize," řekl Teplý. "Něco jsme touto sezonou začali a chceme v tom pokračovat. Některým hráčkám končí smlouvy, budeme se snažit tým kvalitně doplnit," uzavřel.

Olomoucké volejbalistky po zisku titulu.

Luděk Peřina, ČTK

Letošním pátým titulem se Teplý dotáhl na dlouholetého trenéra Olympu Stanislava Mitáče, který vede pražský celek od roku 1990. Poprvé s ním slavil ligový primát v roce 1992, dosud naposledy o 16 let později. Pět vítězství má na kontě i Petr Kop, jenž v letech 1984 až 1988 slavil s volejbalistkami RH Praha pětkrát za sebou.

Ještě úspěšnější jsou Václav Raban a Antonín Kyndr. Raban v 50. a 60. letech získal šest titulů s ÚDA a Slavií Praha, Kyndr dovedl své svěřenkyně ke stejnému počtu prvenství během dvacetiletého působení u Tatranu Střešovice.

Suverénním rekordmanem v počtu titulů je Miroslav Čada s 15 triumfy. Prvních pět slavil s KP Brno, zbývajících deset přidal s Prostějovem. Od roku 2002 až do loňska se z titulu neradoval jen dvakrát. Loňským 15. titulem Čada překonal Jana Bobrovského, který basketbalistky Brna dovedl ke 14 ligovým triumfům.

ČTK

Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.