Rubriky:

Míčové sporty

Trenér u mistra končí. Otěže přebírá další hvězda reprezentace

3. května 2020 16:18 - Plzeň

Hořkou příchuť má pro trenéra plzeňských házenkářů Michala Tonara letošní nedohraná sezona v extralize. V klubu končí, třebaže po loňském titulu mistra měli Západočeši nakročeno k boji o obhajobu. Ale předčasné ukončení soutěže s ohledem na koronavirovou krizi a vládní opatření všechno změnilo. Nástupcem Michala Tonara na lavičce týmu bude jeho dosavadní asistent a bývalý vynikající reprezentační brankář Petr Štochl.

 

Pavel Lebeda/ch.cz

Házenkáři ale nejsou jediní, kteří neměli možnost zasáhnout do play off. Podobný černý scénář nastal například i v hokeji, volejbale, basketbale. „Je jasné, že trenéry i hráče klubů z popředí tabulky tohle všechno mrzí, ale musíme situaci respektovat. Prostě jsme přišli o vrchol sezony. Pokud jde o mně, smlouva v Plzni mi vyprší v červnu, ale zatím nevím, kam povedou moje další sportovní kroky," vyjádřil se Tonar v těchto intencích na klubovém webu. „Jsem ve fázi hledání nového angažmá. Ale v současnosti máme každý starostí až nad hlavu. Chtěl bych ale v házené pokračovat," svěřil se.

Rád bude samozřejmě vzpomínat na předchozí sezonu, která vyvrcholila obdivuhodným finišem při cestě k mistrovskému titulu. „Finálová série s Karvinou se nevyvíjela zrovna moc dobře. A možná, že nám nakonec věřili jen ti nejvěrnější fanoušci. Narazili jsme na velmi kvalitního soupeře a podařil se nám obrat v dramatickém seriálu o prvenství," vracel se Tonar o rok zpět k extraligovému dění.

Když nebudou hráči lepší než já, tak na hřiště vlezu, směje se nový kouč Karviné

Byť trenérská role bývá důležitým faktorem, loučící se plzeňský kouč pojímá házenou jako kolektivní sport všech, kteří se v týmu i kolem něj pohybují. „Trenér může mít náměty a strategii, ale nezastupitelná je pozice hráčů," dodal Tonar.

Přesun Petra Štochla na post hlavního trenéra je potvrzením faktu, že v plzeňské házené pokračuje osvědčená trenérská praxe. Je spojená s tím, že rozhodující slovo na lavičce bude mít místní sportovní osobnost. V minulosti slavil s družstvem úspěchy v roli kouče Martin Šetlík, po něm i Michal Tonar, rovněž bývalí reprezentanti.

„Navázat na práci obou někdejších hvězd české házené zrovna v Plzni nebude snadné. Ale mám ohromný respekt k oběma za to, co v posledních sedmi letech s týmem dokázali," uvedl Petr Štochl v tomto duchu na klubovém webu.

Islandský kanonýr Sigurdsson skončil ve 40 letech s házenou

I v nastartované trenérské práci na postu hlavního kouče může využít svoje brankářské zkušenosti nejen z reprezentace, ale i zahraničního angažmá. Petr Štochl má za sebou skvělou klubovou kariéru v Německu, kde dlouhá léta působil především v Berlíně.

„I když teď budu na papíře vedený v Plzni jako hlavní trenér, tak se dá říci, že takhle to není přímo dané. Chci vytvořit dvojici s Jiřím Hynkem. Inspirací je pro mě model spolupráce trenérů Jana Filipa a Dana Kubeše u české reprezentace," nastínil Štochl svoje představy.

Jelikož byl u týmu i v minulé sezoně na pozici asistenta, má přehled o případném dění v hráčském kádru. Skončit by měl Jakub Tonar, syn odcházejícího kouče Michala Tonara. A otazníky jsou kolem tři cizinců z dosavadní soupisky. Je předpoklad, že jeden z nich se loučí. Ohledně dalších dvou bude záležet na vyjádření hráčů, či eventuálním zájmu klubu o jejich pokračování.

Petr Štochl se hodlá nové roli věnovat s velkým odhodláním. „Chceme s Plzní dál patřit do absolutní české klubové špičky," shrnul svoje krédo.

Josef Pešout, Sport.cz, Právo

Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.