Brněnské basketbalistky porazily USK a vrátily se do čela ligy

BRNO

Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno porazily ve šlágru skupiny A1 vedoucí tým ligy ZVVZ USK Praha 82:65 a vrátily se na první místo tabulky. Pokud nepřinese závěrečné kolo nadstavby překvapivé výsledky, vyhrají Brňanky i dlouhodobou část soutěže.

Sobotní prestižní souboj euroligových týmů přinesl vyrovnaný basketbal v úvodní čtvrthodině, v závěru poločasu ale získaly obhájkyně titulu rozhodující náskok a vyrovnaly vzájemnou bilanci v sezóně na 2:2. Mají ale lepší skóre.

Brňanky své soupeřky přehrály lepší obranou a podkošovým doskakováním. Po změně stran rozehrála velkou partii nejlepší hráčka zápasu Hana Horáková, která stačila vedle přesného zakončení ještě získat spoustu míčů nejen při doskocích, ale i při rozehrávkách soupeřek.

Brňanky dobře střežily i hlavní střelkyně soupeře, například Salesová dala první koš až ve 23. minutě. Horákové dobře sekundovaly i Maigaová-Baová a Whitmoreová. V závěru poslední čtvrtiny se ještě hráčky USK pokusily po dvou tříbodových koších Elhotové zdramatizovat utkání, takticky dobře hrající Brňanky ale zvrat nepřipustily.

"Utkání bylo o obraně. Prosazovaly jsme se v podkošových soubojích, kde zřejmě soupeřkám chyběla výrazně Matičová. Celé utkání bylo z našeho pohledu vyvedené," uvedl asistent brněnského trenéra Vlastimil Havlík.

Na lavičce USK Praha vedle Matičové chyběla i Kiretaová a také nemocný trenér Lubor Blažek. "Výsledek odpovídá tomu, co se dělo na hřišti. Chybělo nám několik hráček, ale na to se nemůžeme vymlouvat. Soupeřky ukázaly svou kvalitu, my jsme měli pouze dvě pivotky. Nejsem zklamán," poznamenal asistent trenéra USK Ivan Beneš.

Nejlepší hráčka zápasu Horáková vypjatý zápas uvítala. "Mám ráda zápasy, ve kterých o něco jde. Oproti loňsku se tým USK Praha hodně zlepšil, má v kádru více osobností," uvedla Horáková.

Liga basketbalistek - 25. kolo:
Skupina A1:
Gambrinus Sika Brno - ZVVZ USK Praha 82:65 (22:15, 41:30, 63:44)
Nejvíce bodů: Horáková 19, Kulichová a Whitmoreová po 14, Maigaová-Baová a Vítečková po 11 - Whalenová 20, Ferančíková 12, Elhotová 11. Rozhodčí: Vyklický, Macela, Kapaňa. Trestné hody: 15/7 - 5/4. Fauly: 11:16. Trojky: 7:9. Diváci: 1000. Nejlepší hráčka: Horáková.
Trutnov - Valosun Brno 95:74 (24:27, 48:44, 68:57)
Nejvíce bodů: Mišurová 27, Hartigová 17, Štěpánová 12, Křížová 10 - Millerová 29, Vlková 20, Zrůstová 15. Rozhodčí: Janovský, Zouhar. Trestné hody: 21/21 - 21/15. Fauly: 22:18. Trojky: 6:5. Diváci: 1052. Nejlepší hráčka: Mišurová.
1.Gambrinus Brno232122252:138244
2.USK Praha232122200:146944
3.Trutnov2312111927:177935
4.Valosun Brno2311121892:204134
Skupina A2:
Strakonice - Hradec Králové 67:59 (22:19, 41:31, 54:48), Slovanka - Tábor 88:72 (31:15, 51:28, 68:50), Karlovy Vary - Sparta Praha 50:58 po prodl. (9:10, 15:19, 34:40, 44:44).
1.Strakonice2513121722:182638
2.Hradec Králové2512131794:199037
3.Sparta Praha2510151804:197935
4.Basket Slovanka2510151822:203235
5.Karlovy Vary259161752:195734
6.BK Tábor252231513:222327