Nymburk prohrál v lize už potřetí v řadě, nestačil na Nový Jičín

Basketbalisté Nymburka v sobotu podlehli v Novém Jičíně 95:98 a prožívají nebývalou krizi. V domácí ligové soutěži prohráli už třetí zápas za sebou a v tabulce prohospodařili veškerý náskok; před druhým Novým Jičínem a třetím Prostějovem vedou už jen o skóre. Program 22. ligového kola poznamenala i sněhová kalamita, která si vynutila odložení zápasu mezi Opavou a Brnem.

V Novém Jičíně se hrál od začátku nebývale vyrovnaný zápas, v němž se vedení neustále přelévalo ze strany na stranu. Domácí sice vyhráli první poločas, pak ale hosté nastoupili k trháku a několikrát odskočili na devět bodů. Ani to ovšem Novojičínské nepoložilo a v závěru třetí části se opět vrátili do hry, k čemuž jim pomohl excelentní výkon na doskoku.

Závěrečná část se opět vrátila k boji o každý bod a Nymburk byl nakonec rád, když mu Slezákova trojka v předposlední minutě zajistila aspoň prodloužení. To ale prohru jen oddálilo. Hostům se totiž brzy nastřádaly chyby a každý jejich faul byl odměňován trestnými hody. Nový Jičín toho uměl znamenitě využít a ze sedmnácti bodů v prodloužení si tímto způsobem zajistil hned patnáct.

Nymburk závěr zápasu bez čtyř vyfaulovaných nezvládl. "Myslím si, že hráči do toho dnes dali to nejlepší. Můj názor je, že jsme dnes utkáni neprohráli, více to ale nebudu komentovat," řekl po zápase evidentně rozladěný kouč Nymburka Muli Kacurin, který se v závěru několikrát pustil do diskusí s rozhodčími.

Rozpis soutěží uchystal Nymburku těžký přelom roku, že jej ale nezvládne takovým způsobem, to je velké překvapení. První prohru uchystal suverénu posledních let Prostějov ještě před Silvestrem, druhý den nového roku získali jeho skalp i Pardubičtí. Dnešní prohra je třetí v řadě, což Nymburk dlouho nepamatuje. Předtím v lize prohrál naposledy v prosinci 2008.

Třetí prohra obhájců titulu poněkud zastínila i vzájemný zápas obou zbývajících přemožitelů Nymburka. Pardubice se chtěly na Prostějov vytáhnout a uprostřed zápasu se zdálo, že se jim to podaří. V 23. minutě vedly už 50:33, a i když Prostějov postupně přidal na agresivitě, domácí stále diktovali tempo a do závěrečné čtvrtiny vstupovali s třináctibodovým náskokem.

V závěru ale domácím zcela odešla střelba, znervózněli a Prostějov v 38. minutě zápas strhl na svou stranu, za což vděčil především trojkám Šležase. Pardubice vedly s Prostějovem i statistickou válku o nejvyšší návštěvu sezony, kterou zápas Prostějova s Nymburkem posunul na hodnotu 2315 diváků, ani to se jim ovšem nakonec nepovedlo.

Polabí je sice baštou ligového basketbalu, dnešní den se ale jeho týmům vůbec nepovedl. Vedle Nymburka a Pardubic neuspěly ani Poděbrady, které podlehly USK 73:95 a po zápase se mohly jen podivovat, jak snadno jim nasázel hostující McKay svých poslední dobou stabilních 30 bodů.

Naprázdno vyšel i Kolín. Ten sice měl v Ostravě až do 35. minuty herně navrch, ale nezvládl závěr. Výhru na stranu domácích strhl deset sekund před koncem trojkou Marek Stuchlý a Kolín odjel s prohrou 84:88. Zápas mezi Opavou a Brnem byl na žádost hostů odložen, především kvůli nepříznivému počasí a ledovce.

Liga basketbalistů - 22. kolo
Pardubice - Prostějov 76:78, Ostrava - Kolín 88:84, Poděbrady - USK Praha 73:95, Nový Jičín - Nymburk 98:95 po prodl., Opava - Brno odloženo.