Basketbalistky USK porazily Bourges a upevnily si čtvrté místo

Basketbalistky ZVVZ USK Praha v osmém utkání Evropské ligy porazily Bourges 73:69 a pátou výhrou v sezoně si upevnily čtvrté místo ve skupině A právě před dnešním sokem. České mistryně si v nejlepší klubové soutěži připsaly třetí výhru za sebou, byť o ní rozhodly až v závěrečné půlminutě. Příští týden se USK představí na palubovce Galatasaray Istanbul.

"Do poslední chvíle nebylo jasné, kdo vyhraje. I v tom byl zápas krásný. A nás těší, že jde vítězství na naší stranu. Ale nebylo to jednoduché, jako žádný zápas s Bourges," řekl trenér USK Lubor Blažek, jehož tým v Eurolize zvládl potřetí za sebou dramatickou koncovku utkání. Podobně jako v Györu a před týdnem s Gdyní, kdy také vysokoškolačky strhly výhru na svoji stranu až v úplném závěru. "Zase jsme ukázaly správný charakter," poznamenala křídelní hráčka USK Anna Montaňanová.

Historicky desátý vzájemný euroligový duel USK s Bourges nabídl velké drama, v němž nakonec domácí celek na začátku odvetné fáze v základní skupině francouzskému týmu vrátil prohru z říjnového utkání. Pražanky pátým vítězstvím udělaly také velký krok k postupu ze skupiny, který si zajistí pět nejlepších celků. Odskočily v tabulce právě od Bourges, které má na kontě tři výhry.

"Pět výher je v této fázi slušný počin, ale nemůžeme se tím uspokojit. Podle mě to ještě na postup stačit nebude, protože v naší vyrovnané skupině se může stát naprosto všechno. Ale je dobře, že jsme se trochu odpoutali od týmů, které jsou pod námi," řekl Blažek.

Zápas mezi USK a Bourges se lámal až v poslední dvouminutovce. Během utkání žádný z týmů neodskočil do více než sedmibodového vedení. Ve vyrovnaném duelu Bourges sázelo na mnohem lepší doskok (37:25), ale zase nasbíralo 20 ztrát.

Ve finiši nejprve domácí tým trnul, když Joensová trojkou poslala Bourges do vedení 67:64. Úplně stejně však z protiútoku odpověděla Elhotová a zavelela k velkému náporu domácích, kterým ve druhém poločase deseti body také výrazně pomohla uzdravená pivotka Miltonová-Jonesová, jež nastoupila v Eurolize po měsíční pauze.

USK v poslední minutě podržela dalekonosným pokusem a dvěma proměněnými šestkami kanonýrka Vítečková, za stavu 71:69 pro USK pak Miltonová patnáct vteřin před koncem získala důležitý míč v obraně a rozehrávačka Penicheirová pak už jen dalšími šestkami stvrdila triumf pražského týmu.

"Bylo dobře, že jsme se nepoložili na konci první půle, kdy jsme trochu ztráceli. Tým ukázal, že je kohezní, i když někdy na hřišti děláme věci, že mi zůstává rozum stát. Ale teď je hlavní, že jsme porazili silného soupeře. Je to vzpruha do další práce," řekl Blažek.

8. kolo Evropské ligy basketbalistek - skupina A:
ZVVZ USK Praha - Bourges Basket 73:69 (18:14, 33:36, 50:49)
Nejvíce bodů: Elhotová 15, Miltonová-Jonesová 14, F. Eldebrinková 11, Vítečková 10 - Joensová 16, Digbeauová 13, Kublinová 11, Miyemová 10. Fauly: 19:22. Trestné hody: 20/17 - 11/9. Trojky: 2:6. Diváci: 750.
Jekatěrinburg - Gdyně 79:56, Kaunas - Galatasaray Istanbul 66:84,
Valencie - Györ 80:43 (Veselá 4 - Šujanová 6)