Míčové sporty

Basketbalistky porazily na ME Řecko po tuhém boji 61:54

4. září 2005 19:04 - BURSA (Turecko)

České basketbalistky zvítězily i ve svém třetím utkání na mistrovství Evropy v Turecku a v neděli porazily Řecko 61:54. Ale teprve závěrečná čtvrtina, v níž družstvo zlepšilo střelbu, vynesla českému týmu očekávané vítězství. Proti papírově nejslabšímu soupeři musely české basketbalistky vynaložit zatím největší úsilí, aby zvrátily nepříznivě se vyvíjející zápas.

Po úspěších proti spolufavorizovaným Francii a Polsku začaly české basketbalistky proti Řecku vlažně. I když vstřelila Večeřová úvodní koš, další očekávaný bodový příděl nepřišel. Naopak po pěti minutách Řekyně vedly už 9:4, když šikovně využívaly průniky propustnou českou obranou pod koš.

Šňůrou šesti bodů sice český tým otočil skóre, Řekyně ale pokračovaly v takticky chytrém basketbalu. Od Polek okoukaly taktiku časté střelby z tříbodového území, v níž měly v prvním poločase z osmi pokusů padesátiprocentní úspěšnost. České hráčky se také jen s obtížemi prosazovaly až do podkošového prostoru a jejich snaha odpovědět trojkami se nedařila.

Trenér Bobrovský zkoušel oživit hru častým střídáním, ale ani změny v sestavě obrat nepřinesly. Naopak Řekyně po dvaceti minutách odcházely do šaten s nečekaným čtyřbodovým náskokem 30:26.

Trápení českého týmu pokračovalo i po změně stran. Zábleskem na zvrat byly trojka Machové a koš Večeřové, přesně střílející řecké hráčky ale znovu odskočily na sedmibodový rozdíl (39:46). Za záchrannou brzdu zatáhla Pavlíčková, která v rozmezí osmdesáti sekund zaznamenala osm bodů a po půlhodině vedl po upracovaném basketbalu český tým 47:46.

V dramatickém závěru se blýskla Machová, která po vypíchnutí míče trojkou posunula český tým k pětibodovému náskoku. Řekyně ztratily svoji dosavadní přesnost v zakončení a české hráčky už dotáhly zápas do vítězné koncovky.

Česká republika - Řecko 61:54 (12:12, 26:30, 47:46).
Nejvíce bodů: Pavlíčková 14, Vítečková 13, Machová 12, Němcová 10, Veselá 8, Večeřová 4 - Maltsiová 13, Samorukovová 11, Kalentzuová 10. Rozhodčí: Pilipauskas (Lit.), Anderssonová (Fin.). Fauly: 9:11. Trestné hody: 7/6 - 6/4. Trojky: 5:6 Diváci: 500.

Časová osa: Míčové sporty