Míčové sporty

Basketbalisté Clevelandu prohráli v NBA popáté za sebou

19. ledna 2006 11:11 - NEW YORK

Basketbalisté Clevelandu utrpěli v NBA už pátou porážku za sebou, když ve středu podlehli Denveru 89:90. Nezachránil je ani LeBron James, jenž byl s 24 body nejlepším střelcem zápasu. V poslední vteřině neproměnil trestný hod a promarnil tak příležitost vynutit si prodloužení.

Za stavu 87:90 byl James faulován a po prvním úspěšném trestném hodu druhý úmyslně minul, aby se jeho spoluhráči mohli pokusit o doskok a vyrovnání dvoubodovým pokusem. To ale nevyšlo. Vzápětí byl však třetí nejlepší střelec ligy opět faulován, a pokud by proměnil oba trestné hody, mohl zápas poslat do prodloužení. Druhá střela se ale odrazila od obroučky a vzápětí zazněla závěrečná siréna.

Po zápase vzal James vinu za prohraný zápas na sebe. "Já jsem lídr tohoto týmu a nedokázal jsem vynutit prodloužení. Tohle je moje povinnost, takže je to na mně," řekl zklamaně. "Za vše, co se dnes stalo, dávám vinu jen sám sobě," dodal hráč, jenž ke své střelecké produkci přidal i jedenáct doskoků a devět asistencí, takže mu jen těsně unikl ceněný triple-double.

Úřadující šampioni NBA ze San Antonia zdolali o tři body Milwaukee. Tým Jiřího Welsche, jenž odehrál 13 minut a připsal si sedm bodů, držel se soupeřem po celý zápas krok, v závěru ale začal úřadovat Michael Finley. Nejprve proměnil dva tříbodové pokusy za sebou a v posledních sekundách uspěl při čtyřech trestných hodech. Celkem nasbíral 21 bodů, čímž si vyrovnal osobní maximum sezony, a zdatně tak sekundoval nejlepšímu střelci zápasu Timu Duncanovi. Ten si připsal 27 bodů.

Davis bránil manželku

Basketbalisté Detroitu potvrdili v NBA pozici nejlepšího mužstva a ve středečním duelu s posledním týmem soutěže Atlantou zvítězili jednoznačně 117:89. Chauncey Billups k výhře přispěl 23 body, Richard Hamilton dal jen o dva méně.

Střela Bena Gordona se závěrečnou sirénou prodloužení rozhodla o výhře Chicaga nad New Yorkem 106:104. O velké vzrušení se v nastaveném čase postaral Antonio Davis, jenž v oddychovém čase vyrazil do hlediště, aby pomohl své manželce, kterou obtěžoval jeden z diváků.

Pořadatelé se obávali, že se bude opakovat bitka s fanoušky, jakou v minulé sezóně předvedli hráči Detroitu, Davis ale žádný konflikt nevyvolal. Když se ujistil, že je jeho žena v bezpečí, nechal se odvést pořádkovou službou. Neprotestoval ani proti následnému vyloučení. "Viděl jsem, že mojí ženu ohrožuje muž, o kterém jsem se později dozvěděl, že byl opilý. Vím, že jsem neměl takhle jednat, cítil bych se ale hrozně, kdybych jí nepomohl. Na volání ochranky nebyl čas," uvedl v oficiálním prohlášení.

Výborný individuální zápas odehrál i Vince Carter, jenž dovedl New Jersey 31 body a deseti asistencemi k vítězství 101:90 nad Philadelphií. Anthony Johnson si 27 body vylepšil osobní rekord a pomohl Indianě k výhře nad Charlotte.

Výsledky sgtředečních zápasů
Indiana - Charlotte 98:92, Atlanta - Detroit 89:117, Philadelphia - New Jersey 90:101, Orlando - Washington 106:98, Boston - Minnesota 103:96, New Orleans/Oklahoma City - Memphis 87:79, Houston - Dallas 76:103, San Antonio - Milwaukee 95:92, Chicago - NY Knicks 106:104 v prodl., Denver - Cleveland 90:89, Portland - Toronto 96:94, LA Clippers - Phoenix 102:112.

2. Utah 39 20 19 51,3
3. Minnesota 36 18 18 50,0