Charlotte po rekordní sérii porážek zdolalo v NBA Lakers

NEW YORK

Nejhorší tým zámořské NBA Charlotte Bobcats v pátek zvítězil nad basketbalisty Los Angeles Lakers 112:102. Ukončil tak sérii třinácti porážek, kterou se postaral o nelichotivý klubový rekord. Hlavním tahounem poražených Lakers byl tradičně nejlepší ligový střelec Kobe Bryant, jenž nasbíral 35 bodů, ale selhal v závěrečné čtvrtině, kdy nedal ani jeden koš ze hry.

V domácím dresu se proti svým bývalým spoluhráčům vytáhl Jumaine Jones, jenž si 31 body vylepšil osobní rekord. Vůči Lakers, kteří ho vyměnili loni v říjnu, žádnou zášť necítí, což ukázal, když po zápase vyrazil do soupeřovy šatny s taškou suvenýrů pro Bryantovy podpisy.

"Měli jsme za sebou třináct porážek a chtěl jsem prostě jen vyhrát. To bylo nejdůležitější," řekl Jones novinářům. Bryant se s ním po utkání nadšeně zdravil. "Štvalo mě, že odchází. Mám ho rád," uvedl. Trenér Lakers Phil Jackson zpětně litoval, že se klub Jonese vzdal. "Neměli jsme ponětí, jak je dobrý. Tohle jsme si zasloužili," prohlásil.

Toronto s New Yorkem si v pátek nejprve vyměnily hráče, a poté proti sobě nastoupily v utkání, které kanadský celek vyhrál 104:90. Raptors poslali do Knicks Jalena Rose výměnou za Antonia Davise, právo výběru v prvním kole draftu a finanční vyrovnání. Oba hráči za své nové kluby ještě nenastoupili. Rose proseděl zápas na lavičce v newyorském dresu, Davis zůstal v hotelu. Velký podíl na výhře nad trápícími se Knicks měl Chris Bosh, který dal 29 bodů.

Philadelphia bez Iversona prohrála s Detroitem

Philadelphia počtvrté za sebou nastoupila bez zraněného kanonýra Allena Iversona a podlehla Detroitu 80:87. Vedoucí tým NBA zápas rozhodl v první čtvrtině, kterou vyhrál o jedenáct bodů. Zbytek utkání byl vyrovnaný. Nejlepším střelcem byl s 30 body hostující Richard Hamilton. Velké starosti měl před zápasem jeho spoluhráč Rasheed Wallace, jenž se ve Filadelfii narodil, má zde příbuzné a přátele, kteří ho chtěli vidět v akci. "Snažil jsem se sehnat lístky pro každého, protože někteří mě ještě neviděli na vlastní oči. Úplně jsem se v tom ztratil," posteskl si.

Předposlední tým soutěže Atlanta zdolala Orlando 96:94 a poprvé od roku 2004 dokázala vyhrát třikrát za sebou. Porážce hostů nezabránilo ani 30 bodů Steva Francise.

Střelcům v pátečním programu kraloval Tracy McGrady, jenž 36 body pomohl Houstonu k vítězství nad Seattlem 100:77. Čínský pivot Jao Ming přidal 24 bodů a 14 doskoků.

Basketbalisté Sacramenta nedokázali proměnit ani jediný z dvaceti pokusů z pole v poslední čtvrtině zápasu v Salt Lake City a umožnili Utahu otočit skóre. Závěrečnou část hosté prohráli 12:34 a nakonec podlehli 79:89.

Výsledky pátečních zápasů
Toronto - New York 104:90, Atlanta - Orlando 96:94, Boston - LA Clippers 81:98, Charlotte - LA Lakers 112:102, Philadelphia - Detroit 80:87, Houston - Seattle 100:77, Utah - Sacramento 89:79, Portland - Minnesota 89:85.
2. Utah47232448,9
3. Minnesota45212446,7