Rubriky:

Míčové sporty

Čtvrtý Čech v NBA! Satoranský vyměnil Barcelonu za Washington

22. července 2016 07:41 - Washington

Basketbalista Tomáš Satoranský stvrdil podpisem smlouvy dohodu s Washingtonem a Barcelonu vymění za NBA. V elitní zámořské lize bude čtyřiadvacetiletý rozehrávač čtvrtým Čechem po Jiřím Zídkovi, Jiřím Welschovi a Janu Veselém.

 

Vlastimil Vacek, Právo

"Je to splnění snu, který mám už od dětství, co jsem začal hrát basket. Je to pro mě obrovská výzva, ale bude to také velká změna po sedmi letech ve Španělsku. Jsem typ člověka, který se na každou takovou výzvu těší. Je to pocit velké hrdosti být čtvrtý Čech v NBA," uvedl Satoranský v tiskové zprávě České basketbalové federace.

Detaily smlouvy klub Wizards nezveřejnil. Podle dřívějších informací agentury AP uzavřel odchovanec USK Praha tříletý kontrakt, která mu vynese devět miliónů dolarů (zhruba 219 miliónů korun).

Wizards draftovali Satoranského v roce 2012 jako 32. v pořadí. Klub ho ale nechal ještě čtyři roky vyhrát v Evropě. V posledních dvou letech se výrazně prosadil v Barceloně a stal se jednou z evropských hvězd."Máme radost, že se nám povedlo přivést Tomáše poté, co jsme několik let sledovali jeho vývoj. Přináší energii a atletičnost na obou rozehrávačských postech, což nám dává pro novou sezónu více možností na hřišti," uvedl prezident Wizards Ernie Grunfeld.

Odstupné pro Barcelonu

Přestože Satoranský na začátku roku prodloužil s katalánským celkem smlouvu o další čtyři sezóny, rozhodl se odejít do NBA. Podle informací ČTK obdrží Barcelona od Washingtonu za trojnásobného nejlepšího českého basketbalistu odstupné kolem dvou miliónů dolarů (asi 49 miliónů korun).

"Bylo toho celkem dost. Verbální dohoda přišla v době, kdy jsme byli s reprezentací na (olympijské) kvalifikaci v Srbsku. Byl jsem domluvený, že z Bělehradu odletím rovnou do Washingtonu na zdravotní prohlídky a podepíšu kontrakt. Byla tam spousta cestování a změn časového pásma. Dopadlo to ale dobře a mohli jsme pokračovat dál," popsal Satoranský.

Španělsko, kde hrál od 17 let, se pro něj stalo druhým domovem, proto připouští, že ho odchod z Barcelony částečně mrzí. "I přesto, že je to NBA, tak Barcelona se mi opouští těžko. Dá se říct, že pro mě nyní představuje domovský klub. Velmi jsem si to tam oblíbil a cítím se jako barcelonský fanoušek. Bylo to těžké rozhodnutí opustit tak skvělý klub. O to těžší, že jsme nic nevyhráli a neodcházím tak z klubu v tom nejlepším momentu. Doufám, že třeba jednoho dne se tam budu mít možnost vrátit," prohlásil český rozehrávač.

V uplynulé sezóně patřil ke klíčovým hráčům Barcelony. V průměru měl ve španělské lize 10,7 bodu a 4,3 asistence na utkání, při střelbě za tři body úspěšnost 44 procent. V Eurolize to bylo jen o bod na utkání méně.

Zájem byl i o Veselého

Do NBA s ním míří i spoluhráč Alex Abrines, který bude hrát za Oklahomu. Celkově došlo během tohoto léta k jednomu z největších odlivů euroligových hvězd do NBA v historii. Na vině je zvýšení platového stropu zámořských klubů ze 70 na 94 miliónů dolarů na rok.

Zájem byl také o návrat Jana Veselého, ten se však rozhodl setrvat ve Fenerbahce Istanbul. V Letní lize se představil v dresu Denveru pivot Ondřej Balvín, jenže měl by také ještě znovu zamířit do Evropy a pátým Čechem v NBA by se mohl stát možná za rok.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty