Míčové sporty

Česko - Finsko 83:62

Basketbalisté nacházejí pohodu a svůj styl, na Královce to odnesli Finové

18. srpna 2017 19:58 - Praha

Čeští basketbalisté se dočkali teprve druhé výhry v přípravě na mistrovství světa, když v pražské hale Královka jasně porazili Finy 83:62. Ještě důležitější než vítězství rozdílem 21 bodů je ale skutečnost, že předvedli výkon, který je příslibem pro blížící se šampionát, které zahájí přesně za dva týdny v Kluži proti domácím Rumunům.

Vlastimil Vacek, Právo

Reprezentanti při svém posledním domácím vystoupení před více než tisícovkou diváků začali proti dalšímu účastníkovi šampionátu velmi soustředěně v obraně a nebáli se střílet zdálky, což jim pomohlo už v 8. minutě k slibnému vedení 14:5. Soupeř přitom nasadil i sedmičku letošního draftu NBA Lauriho Markkanena, který má před sebou angažmá v Chicagu. Jenže 213 cm vysoký pivot se ale brzy dostal do potíží s fauly.

Náskok domácích pak rostl díky rychlejší hře v útoku a přinucení Finů, aby zakončovali z obtížných pozic. Obraz hry se jen na chvíli změnil v závěru druhého dějství, kdy finský kouč Henrik Dettmann, jehož manželkou je bývalá rozehrávačka české reprezentace Mirka Jarchovská, dokázal svůj tým vrátit do hry zónou, převahou na doskoku a rapidním zlepšením střelby.

Přišel český uragán

Ve třetí čtvrtině však přišel český uragán. Češi vyhecovaní publikem se vytáhli, předvedli celkem devět úspěšných trojek. „Tvoříme si vlastní herní identitu. Snažíme se maximálně agresivně bránit a co nejrychleji zakončovat, protože jsme po odřeknutí některých opor přišli o sílu a centimetry pod košem," přiblížil asistent kouče Luboš Bartoň.

Trenér českého mužstva Ronen Ginzburg úspěšně zkoušel různé varianty a hledal zbraně, kterými by Češi mohl na ME uspět i přes absenci vysokých hráčů po omluvenkách Jana Veselého i Ondřeje Balvína. Navíc ani v pátek ještě nemohl hrát 37letý Jiří Welsch, jenž dobírá antibiotika po prodělané nemoci. „Po těch hráčských ztrátách máme mladý tým a potřebujeme, abychom hráli těžké zápasy, kde ty zkušenosti získáme. Pokud se nám před domácím publikem podaří takhle vyhrát, jsou to plusové body," doplnil Tomáš Satoranský.

Hráč washingtonských Wizards byl společně s Jaromírem Bohačíkem nejlepším českým střelcem. „Musíme se držet toho rychlého přechodu do útoku, to může platit i na silné soupeře," mínil Boahčík. Křídelník Vojtěch Hruban měl radost z výhry, ale ještě víc byl potěšený výkonem mužstva. „Čas do šampionátu se krátí, ale forma jde nahoru a důležité je, že jsme se udrželi prakticky celý zápas v dobrém tempu. Bylo vidět, jak všichni hodně chtějí. Rozhodlo asi to, že jsme si dokázali pomáhat v obraně," mínil hráč mistrovského Nymburka.

Přípravné utkání basketbalistů na ME - Praha
Nejvíce bodů: Bohačík a Satoranský po 16, Kříž a Palyza po 12 - Salin 11, Murphy a Lee po 10, Markkanen 8, čtvrtiny 20:7, 15:29, 29:13, 19:13.