Rubriky:

Míčové sporty

Ginzburg se přestal bavit o hráčích, které nemá. Musíme ale přidat i něco víc než basket, říká

31. srpna 2017 07:54 - Praha

Izraelský kouč Ronen Ginzburg na minulém Mistrovství Evropy skončil s českými basketbalisty na 7. místě a před pátečním vstupem do šampionátu v rumunské Kluži říká, že letos by si stejně vážil už postupu ze skupiny.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Ovlivnilo ambice národního týmu, že chybí řada opor v čele s Veselým?

Přestali jsme se už bavit o těch, kteří tu nejsou. Vyoral se třeba nevešel do konečné nominaci, protože jsem chtěl mít sebou jen úplně zdravé hráče. Mám absolutní důvěru k těm, které jsem vybrali. I když po smolném Puršlově zranění těsně před odletem a následném Pecháčkově odmítnutí doplnit tým, jsme zůstali jen v jedenácti. Ale jsem i realista a vím, že šest chlapců okusí atmosféru mistrovství úplně poprvé, takže půjdeme společně vstříc těžkým bitvám. Hráči jsou ale obětaví a věřím, že v nich dokáží i vítězit.

Doufáte, že by se mohl povést postup na úkor Maďarska a domácího Rumunska?

Proti Španělsku, Chorvatsku a Černé Hoře platíme za outsidery, s Maďary a Rumuny ale určitě lze hrát rovnocenně. Tam může záležet i na tom, jaký kdo zrovna bude mít den.

Jak podstatnou roli má rozehrávač Satoranský, jediný Čech v NBA?

Je pro nás klíčovou osobností, i ostatní se vedle něj cítí lépe, jistěji. Musíme být ale chytří ohledně jeho vytížení. Když bude šance na úspěch, Saty dokáže být na hřišti i 37 minut.

Kvůli svalovým obtížím vynechal generálku v Lotyšsku. Už je zdráv?

Bylo to spíš preventivní opatření, nechtěli jsme riskovat. Doufám, že nám vydrží v pohodě (klepe na stůl). Soupeři po Satym na turnaji tvrdě půjdou, to je jasné. Proto potřebujeme, aby mu spoluhráči pomohli a také chtěli míč. Není ani tajemstvím, že nám schází centimetry. Musíme tím pádem dělat věci jinak, snad do podkošového prostoru balón tolik nepustíme.

Rvi se jako lev, tak zní motto reprezentace. Na něm chcete i hru stavět?

Pokud máme s nezkušeným mužstvem uspět, musíme umět přidat i něco víc než jen samotný basket. Sázím na týmový duch a charakter hráčů. Porážka rozdílem 34 bodů při generálce v Rize mě nepotěšila, ale Lotyši jsou hodně silní. Podle mě mají na medaili.

Martin Kézr, Právo

Zrušit