Kursk - USK Praha 109:88Basketbalistky USK podlehly v Evropské lize obhájkyním titulu

Kursk

Basketbalistky ZVVZ USK Praha ve 4. kole Evropské ligy jasně prohrály 88:109 na hřišti hlavního favorita soutěže Kursku. České mistryně mají nyní bilanci dvou výher a dvou porážek, ruský celek vládne skupině A bez ztráty bodu. Přes sto bodů USK inkasoval poprvé od ledna 2009, kdy prohrál se Spartakem Moskva.

Kateřina Elhotová z USK.

"Já si nepamatuji, že bych někdy v Eurolize za celou svou kariéru dostala přes sto bodů. A dnes je to 109 bodů. Propadly jsme v obraně. nebyly jsme dostatečně agresivní, byl tam špatný pohyb. Dostaly jsme moc trojek. I když jsme ve druhé půli daly 54 bodů, tak jsme stejně o dvacet prohrály," řekla na pozápasové tiskové konferenci trenérka Natália Hejková.

Hráčkám USK nevyšel vstup do zápasu. Byl na nich patrný velký respekt ze soupeře, nechytly se v obraně ani útoku a brzy prohrávaly o 11 bodů. To určilo ráz zápasu. Zatímco domácí tým sebevědomě potvrzoval roli favorita, omlazený celek USK se marně snažil ztrátu dohnat.

Malá šance přišla na začátku druhé čtvrtiny, kdy byl rozdíl sedm bodů, ale pak Kursk šňůrou 9:0 znovu odskočil a nakonec ještě do poločasu získal více než dvacetibodový náskok.

Petrovičová se proti bývalým spoluhráčkám vytáhla

Ve druhé půli Pražanky hru v útoku vyrovnaly a už nedovolily další výraznější nárůst manka. Jenže v obraně se jim nedařilo zastavit přesně hrajícího soupeře a Dynamo si náskok v klidu hlídalo.

Zatímco trenérka USK Natália Hejková se mohla opřít jen o základní sestavu, v níž Kateřina Elhotová, Amanda Zahuiová, Marta Xargayová a DeWanna Bonnerová nasbíraly 17 až 21 bodů, soupeř těžil ze silné lavičky. Jako náhradnice začala i bývalá hlavní hvězda USK Sonja Petrovičová a nakonec stihla dát 21 bodů a byla nejužitečnější hráčkou zápasu.

"Kursk je velmi dobrý tým a těžko se brání. Například bránit Sonju Petrovičovou je pro mě opravdu těžké, jelikož je vyšší a stejně si vystřelí, i když ji těsně bráním. Určitě ale umíme bránit lépe než dnes," připustila kapitánka Kateřina Elhotová. "Když to bylo na konci třetí čtvrtiny o 12 bodů, tak jsme ještě věřily, jenže v obraně jsme se dnes prostě trápily," dodala.