Basketbalistky před čtvrtfinále prověří americké hvězdy

18. září 2006 12:55 - SAO PAULO

Atraktivním duelem s americkým Dream Teamem zakončí české basketbalistky své účinkování v osmifinálové skupině mistrovství světa. Po nedělním cenném vítězství nad Ruskem už mají jistou účast ve čtvrtfinále, proto jim v pondělním zápase půjde spíše o získání dalších cenných zkušeností a v případě solidního výsledku si mohou před play off posílit sebevědomí. Zápas v Sao Paulu začne v noci na úterý v 0:45 SELČ.

"Američanky jsou v ženském basketbale v trochu jiné pozici než jejich mužští kolegové. Rozdíl oproti ostatním týmům je markantní. Mezi muži se už naopak výkonnostní odstup smazává, což ukázalo nedávné mistrovství světa v Japonsku," řekl reprezentační trenér Jan Bobrovský. Argumentuje i tím, že v evropských soutěžích hraje mnohem více Američanů než v ženských klubech. A také více evropských hráčů působí v zámořské NBA.

Především díky působení několika hvězd WNBA v mistrovském Gambrinusu Sika Brno měly české hráčky v posledních letech možnost pravidelného kontaktu s americkými basketbalistkami. Po Taj McWilliamsové se v minulé sezóně představily v Brně Nykesha Salesová a DeLisha Miltonová-Jonesová, která je v současné americké reprezentaci. Obě hráčky Brňankám pomohly k vítězství v Evropské lize.

Zmenšil se odstup a respekt

"Angažování Američanek nám určitě hodně pomohlo. Naše hráčky se mohly detailně seznámit s americkým basketbalem v každodenní přípravě a v zápasech. Zvykly si na jejich odlišný herní styl. Už nemají zdaleka takový odstup a respekt jako v minulosti," uvedl Bobrovský, který vede i brněnský klub. Přesto v nadcházejícím zápase jednoznačně favorizuje basketbalistky USA. "Rozhodně však nechceme žádné utkání vypouštět. Pokusíme se uhrát co nejlepší výsledek," dodal.

V dosavadních pěti zápasech na mistrovství světa stačila Američankám vždy chvíle v první čtvrtině a případně po změně stran k tomu, aby získaly vysoký náskok. Nejvyšším rozdílem 47 bodů porazily úřadující dvojnásobné šampiónky hned v prvním vystoupení na světovém šampionátu Čínu. Čtyřicetibodovým rozdílem ve skóre vyprovodily Kubu, o 35 bodů vyřídily jediné přemožitelky českého výběru Francouzky, třiatřicetibodový rozdíl ve skóre byl po zápase s Nigérií. Pouze ruské basketbalistky odešly poraženy přijatelným rozdílem deseti bodů 80:90.

Soustředí se na čtvrtfinále

"Američanky berou zatím mistrovství světa asi tak, jako my (Brno) naši českou ligu. Na druhé straně už máme postup zajištěný a můžeme si proti nim vyzkoušet basketbalově něco jiného. V každém případě to bude ale velice těžké utkání," řekla kapitánka českého týmu Hana Machová.

Ani další opora Eva Vítečková nemá ze zápasu obavy. "Těším se. Aspoň si na vlastní kůži vyzkoušíme, jaký se hraje basketbal v zámoří. Samozřejmě se už soustředíme na čtvrtfinále," prohlásila Vítečková.

ČTK, Sport.cz

Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Patička stránky: